Četvrtak, 15 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Normal 0 false false false EN-US X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4

Zaštićeni svjedok A-1 je kazao da je 26. marta 1992. bio u svojoj kući u selu Sijekovac, kada je čuo da su pripadnici Hrvatskih obrambenih snaga (HOS) dali ultimatum lokalnom srpskom stanovništvu da preda svo naoružanje.

“Oni nisu predali naoružanje, i kasnije tog dana meni u kuću dolazi desetak pripadnika HOS-a u crnim uniformama i fantomkama. Počela je pucnjava sa svih strana – i Srbi i hosovci su pucali – i u toj unakrsnoj vatri meni je stradala krava”, prisjetio se A-1.

Prema njegovom iskazu, nakon oko sat i po, pucnjava je stala, a njemu je rečeno da svo stanovništvo mora otići u kuću Nike Tomasa, gdje je vidio optuženog Zemira Kovačevića.

Na putu do kuće, A-1 je, kako je naveo, saznao da su ubijeni neki članovi porodica Zečević i Milošević.

“Zemir je nosio jaknu i imao je automatsku pušku… Pričao sam sa njim i on me pitao šta se desilo. Ja sam mu rekao da je bio sukob između Srba i hosovaca i da su stradali neki ljudi. On je samo kazao: ‘Jao budala, šta uradiše!’ Nakon petnaestak minuta, otišao je prema centru Sijekovca”, ispričao je A-1 i dodao da Kovačević nikoga nije maltretirao ispred kuće Nike Tomasa.

Zemir Kovačević je optužen da je, kao pripadnik Interventnog voda Prve bosanskobrodske brigade Hrvatskog vijeća obrane (HVO), u martu 1992. godine počinio zločine nad srpskim civilima u selu Sijekovac.

U optužnici se navodi da je Kovačević učestvovao u napadu na selo Sijekovac, gdje je, zajedno sa ostalima, iz kuća u dvorište izveo 15 odraslih osoba i četvoro djece srpske nacionalnosti, od kojih su neki pobijeni.

Suđenje Kovačeviću biće nastavljeno 27. novembra, kada će nalaz iznijeti vještak Odbrane.

Najčitanije
Saznajte više
Zahtjev za veto Željke Cvijanović na odluku Predsjedništva BiH dobio potrebnu većinu u NSRS
Zahtjev Željke Cvijanović da se stavi veto na odluku Predsjedništva BiH da zatraže pomoć EUFOR-a pri hapšenju Milorada Dodika, Radovana Viškovića i Nenada Stevandića dobio je potrebne glasove tokom sjednice Narodne Skupštine Republike Srpske (NSRS).
Na proslavi 30 godina odnosa BiH s Kinom, projekti kritikovani zbog manjka transparentnosti predstavljeni kao uspjeh
Odnosi Bosne i Hercegovine i Kine su prijateljski, jedan je od zaključaka konferencije povodom 30. godišnjice uspostavljanja diplomatskih odnosa između BiH i države koja je u Ujedinjenim nacijama prije godinu dana glasala protiv Rezolucije o Srebrenici, a pohvaljeni su kao uspješni projekti koji su ranije kritikovani zbog nedostatka transparentnosti.
Poljska Dodiku planira zabraniti ulazak u zemlju