Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Normal 0 false false false EN-US X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4 Sena Kasapović-Zubić, koja je do 1992. živjela u selu Žagre kod Višegrada, ispričala je da je odlaskom Užičkog korpusa stanje u selu postalo “opasno i loše”, te da se bošnjačko stanovništvo zbog straha krilo po šumama.

“Nakon povlačenja, nastalo je haotično stanje. U sela su ušle paravojne jedinice koje su maltretirale Bošnjake, pa smo se svi zajedno krili u okolnim šumama”, objasnila je svjedokinja Kasapović-Zubić.

Prema njenom iskazu, od komšije Ferida Spahića saznala je da se iz sela mora ići zbog bezbjedonosne situacije. Kako je objasnila, Ferid je rekao da Crveni krst organizuje konvoj, te da će svo bošnjačko stanovništvo morati da ode, jer više nema ko da ih brani.

Kasapović-Zubić je kazala da se 14. juna 1992. godine svo stanovništvo sela okupilo na stanici u Bosanskoj Jagodini, odakle su Bošnjaci odvedeni u Višegrad.

“Sve naše komšije iz sela, Srbi, svi su izašli i svi su plakali. Ušla sam u autobus i moram sad da kažem da nas niko nije prisiljavao, tjerao da odemo niti rekao bilo koju ružnu riječ. Dobrovoljno smo otišli iz svojih kuća i danas se pitam da li sam trebala to da uradim”, prisjetila se svjedokinja.

Kako je izjavila, na trgu u Višegradu, odakle je veliki konvoj krenuo, nije vidjela svog komšiju Ljubomira Tasića.

Tasić je optužen da je, zajedno sa Predragom Milisavljevićem i Milošem Pantelićem, učestvovao u ubistvima, prisilnom preseljenju stanovništva, zatvaranju, mučenju, prisilnim nestancima i drugim nečovječnim djelima počinjenim u Višegradu.

Milisavljević i Pantelić su ove zločine, kako je navedeno u optužnici, počinili u periodu od aprila do juna 1992. kao pripadnici rezervnog sastava policije u Višegradu, a Tasić kao pripadnik Vojske Republike Srpske (VRS).

Svjedokinja Ramiza Veletovac, koja je 14. juna 1992. godine konvojem takođe napustila Višegrad, kazala je da taj dan nije vidjela Ljupka Tasića i da nije ni znala ko je bio organizator konvoja.   

“Ja sam samo sjedila pod ceradom kamiona i plakala. Ne znam ni gdje ću ni šta ću. Komšiju Ljupka nisam vidjela, baš nisam, i ne mogu reći drugačije”, navela je svjedokinja Veletovac.

Ona je dodala da je konvoj zaustavljen na jednom proplanku gdje su žene i djecu odvojili od vojno sposobnih muškaraca.

Kako je kazala, kasnije je saznala da su ti muškarci ubijeni.

Nastavak suđenja zakazan je za 19. novembar, kada će Odbrana drugooptuženog uložiti materijalne dokaze, a pojaviće se i prvi svjedoci Odbrane drugooptuženog Miloša Pantelića.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu