Nedjelja, 3 augusta 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Po nalogu Tužilaštva BiH, uhapšeni su Radomir Marković, Mile Kušić, Dragan Božović, Saša Perković, Radomir Gluhović, Pero Radović, Ilija Vukašinović i Miloš Vukašinović. Oni su osumnjičeni za učešće u progonu bošnjačkog civilnog stanovništva iz sela Vragolovi, Golubovići i Karačići (općina Rogatica) počinjenom u septembru 1992. godine.

“Osumnjičeni su vršili progon i pljačku imovine, a kada su u jednoj garaži na području sela Karačići pronašli oko 20 civila – među kojima je bilo žena i djece – koji su se tu sakrili, premjestili su ih u obližnju štalu, gdje su zatvoreni, nakon čega je Mile Kušić pucao rafalno iz automatskog oružja i ubio sve zatočene osobe”, navodi se u saopćenju Državnog tužilaštva.

Kako se dodaje, štalu je zahvatio požar, a na zgarištu su pronađeni ostaci tijela četiri osobe, a za tijelima ostalih žrtava još uvijek se traga.

Državno tužilaštvo sumnjiči Iliju Vukašinovića i da je prilikom napada na Kramer Selo (općina Rogatica) ubio jednog muškarca bošnjačke nacionalnosti, dok Mileta Kušića sumnjiči da je iz automatskog oružja pucao u noge jednom Bošnjaku, zahtijevajući da mu preda zlato i dragocjenosti.

“Mile Kušić, Ilija Vukašinović i Saša Perković sumnjiče se da su nezakonito uhapšene civile iz Kramer Sela i Rakitnice natjerali da se kreću prema naselju Han Stjenica i zgradi škole, te tom prilikom odvajali muškarce od žena i djece, nakon čega su žene i djeca protuzakonito zatvoreni a veći broj muškaraca ubijen, čija tijela do danas nisu pronađena”, naveli su iz Tužilaštva BiH.

U Tužilaštvu BiH su kazali da će nakon ispitivanja osumnjičenih odlučiti da li će zatražiti određivanje pritvora.

Najčitanije
Saznajte više
Vučić poručio da Srbija ne prihvata presudu Dodiku
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je nakon sjednice Savjeta za nacionalnu bezbjednost da su usvojeni zaključci nakon presude Miloradu Dodiku. Među njima se navodi da će Srbija stajati uz Republiku Srpsku i da ne prihvata presudu. 
Porodice ubijenih u operaciji „Oluja“ 30 godina žive u nadi za pravdu i pronalazak nestalih
U susret obilježavanju 30. godišnjice i komemoracije za stradale i protjerane u vojnoj operaciji „Oluja“, preživjeli i porodice žrtava navode da se još nadaju da će oni koji znaju otkriti gdje su posmrtni ostaci njihovih najmilijih, dok aktivisti navode da će se naredne sedmice okupiti u Zagrebu, kako bi skrenuli pažnju na potrebu suočavanja društva sa počinjenim ratnim zločinima.
U Prijedoru ekshumirani posmrtni ostaci jedne osobe
Christian Schmidt za Detektor: Presude se moraju poštovati