Nedjelja, 11 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Apelaciono vijeće odbacilo je žalbe Tužilaštva BiH i Odbrane.
Saša Zečević, Radoslav Knežević i Marinko Ljepoja su 28. juna 2012. proglašeni krivima za učešće u ubistvu oko 200 bošnjačkih civila počinjenom 21. augusta 1992. na Korićanskim stijenama na planini Vlašić i osuđeni na po 23 godine zatvora, dok su Petar Čivčić i Branko Topola oslobođeni optužbe.
Zbog usvojenog zahtjeva branioca optuženog Zečevića za izuzeće članova Apelacionog vijeća koje je prvobitno određeno, krivični postupak protiv Zečevića je razdvojen u odnosu na ostale optužene.
Odbrana Saše Zečevića je u žalbi zatražila da se prvostepena presuda ukine ili da bude preinačena oslobađanjem Zečevića, dok je Tužilaštvo BiH zatražilo dužu zatvorsku kaznu.
Na početku žalbenog postupka, Zečević je sa Tužilaštvom BiH bio postigao sporazum o priznanju krivice, kojim je predložena kazna između deset i 13 godina zatvora.
Apelaciono vijeće Suda BiH je odbilo sporazum, uz obrazloženje da predložena krivična sankcija nije adekvatna težini počinjenog djela.
Ranije je potvrđena prvostepena presuda kojom su Marinko Ljepoja i Radoslav Knežević osuđeni na po 23 godine zatvora, a Čivčić i Topola oslobođeni.
Najčitanije
Saznajte više
Napadač na novinara Mirzu Derviševića pravosnažno osuđen na tri mjeseca zatvora
Apelacioni sud Brčko distrikta pravosnažno je osudio Bojana Radovanovića na kaznu zatvora od tri mjeseca zbog nanošenja lake tjelesne povrede i ugrožavanja sigurnosti novinaru Mirzi Derviševiću.
Performans članova i članica Organizacionog odbora šeste Bh. povorke ponosa. Foto: Detektor
Performansom najavljen slogan “Ljubav je zakon“ ovogodišnje bh. povorke ponosa 14. juna
Performansom ispred Državnog parlamenta, Bh. Povorka ponosa pozvala je građane da se 14. juna pridruže u borbi za pravdu i ukazala na višegodišnji ignorantski i diskriminirajući pristup države prema pravima LGBTIQ+ zajednice.
U Kiseljaku ekshumirani posmrtni ostaci dvije žrtve