Nedjelja, 7 decembra 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

U iskazu datom u Vitezu 1996. godine, svjedok Frane Krišto je ispričao kako su pripadnici Armije BiH (ABiH), uz uzvike “Tekbir! Allahu ekber!”, napali selo Dusina.

Prema ovom svjedoku, vojnici su 35 do 40 mještana otjerali u jednu kuću.

“Vehid Subašić zvani Geler je rekao da svako ubije po jednog. Nekoliko ih je tada i ubijeno”, navedeno je u iskazu.

Kako je dodao Krišto, on i Ivica Kegel morali su pokupiti leševe i složiti ih u garažu.

Prema optužnici, Vehid Subotić je s drugim pripadnicima ABiH, nakon akcije na selo Dusina, iz kuća izveo 30 do 40 civila i nekoliko razoružanih bojovnika Hrvatskog vijeća obrane (HVO). Potom je, kako je navedeno, iz grupe izdvojio osam osoba, sproveo ih do kuće Ivice Kegela, te naredio da četvero bude ubijeno.

U iskazu datom 2002. godine Kantonalnom sudu u Zenici, svjedok Krišto je precizirao kako su muškarci iz sela, zajedno s pripadnicima HVO-a, dovedeni u kuću Stipe Kegela.

On je dodao da je naređeno da svi muškarci izađu iz kuće, a potom je “jedan naredio da svako ubije po jednog”.

“Svaki vojnik prilazio je jednom muškarcu, izdvojio ga, ubio, i tako njih nekoliko”, stoji u iskazu svjedoka Krište.

Odbrana optuženog je kazala da bi svjedok, ukoliko bi bio prisutan u sudnici, bio ispitan o razlikama u vezi s poznavanjem optuženog.

“U prvom iskazu spominje Vehida Subašića, dok u drugom tu osobu ne spominje. Tvrdimo da nije poznavao optuženog”, kazala je braniteljica Vukica Marjanović.

Nastavak suđenja je 11. oktobra.

Najčitanije
Saznajte više
Dragomiru Miloševiću odbijen zahtjev za prijevremeno puštanje na slobodu
Predsjednica Međunarodnog mehanizma za krivične sudove (MMKS) Graciela Gatti Santana odbila je zahtjev za prijevremeno puštanje na slobodu Dragomira Miloševića, osuđenog na 29 godina zatvora zbog zločina nad civilima u Sarajevu.
Logoraši obilježavaju godišnjicu zatvaranja mjesta zatočenja kod Zavidovića
Obilježavanje 33. godišnjice zatvaranja “Lovačkog doma ‘Franjo Herljević’” u Kamenici kod Zavidovića, kroz koji je, prema podacima Saveza logoraša Bosne i Hercegovine, od maja do decembra 1992. prošlo oko 100 zatočenih, bit će održano u subotu.
Na čekanju prijedlog za ustupanje Crnoj Gori predmeta za zločine u Foči
Naredne sedmice počinje suđenje za prijetnje napadom na džamiju u Konjicu
Predstavljen priručnik za odgovorno i profesionalno izvještavanje o pravosuđu
Odobrena Reformska agenda: BiH dobija pristup fondu većem od 900 miliona eura