Petak, 16 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Svjedok Radovan Đokić je s bratom početkom juna 1992. iz sela Lupoglavo doveden u zgradu “Vodovoda”, gdje su ih, kako je naveo, nekoliko puta šakama i nogama udarali optuženi Zijad Hamzić i Ramiz Halilović. Prema optužnici, Hamzić je u to vrijeme bio komandir čete Teritorijalne odbrane (TO) u Stuparima, a Halilović komandir odjeljenja Vojne policije.Svjedok, koji ima 80 godina, složio se s braniteljicom Vasvijom Vidović da mu je sjećanje ranije bilo svježije. Ona ga je potom pitala zašto u izjavi datoj 2005. godine nije spomenuo Halilovića, na što je svjedok odgovorio:“Nije mi u mozgu bilo. Zaboravim šta sam jučer jeo.”Vidović je potom navela da svjedok tada nikako nije spominjao “Vodovod”, na što Đokić nije imao odgovor.Iz “Vodovoda” je svjedok prebačen u zgradu prosvjetnih radnika u Stuparima, gdje su bile dovedene osobe srpske nacionalnosti s područja Kladnja.Đokić se prisjetio da mu je Kahro Vejzović izbio zube kada ga je udario pesnicom. U optužnici je navedeno da ga je optuženi natjerao da proguta zube, a svjedok je rekao da ih ispljunuo.Svjedok je ispričao da mu je Vjezović jedne prilike gasio cigarete na jeziku i gurao pištolj usta, nakon što ga je udarao palicom. Prema optužnici, Vjezović je bio rezervni policajac u Stuparima.“Kaže: ‘Zini!’ Zinem, i ugasi mi cigaretu na jeziku”, rekao je svjedok i dodao da je cigaretu po naredbi progutao.Svjedok se prisjetio 20. januara 1993. godine. Kako je pojasnio, u zgradu prosvjetnih radnika došli su Ismet Butković i Nedžad Mešanović zvani Šugo, te ga odveli u policiju. Vejzović mu je, kako je naveo, naredio da legne na stomak i raširi ruke.“Butković, Hasib i Nedžad gazili su po leđima”, prisjetio se svjedok.Prema optužnici, zajedno s Butkovićem, u ovome je učestvovao Nedžad Hodžić zvani Šugo, tadadašnji rezervni policajac u Stuparima.Na tome se nije završilo, kako je rekao svjedok, te mu je pivska flaša dva puta gurana u usta.“Nosi Kahro flašu i kaže: ‘Zini!’, i gurao je flašu do grla. Sol je bila”, naveo je svjedok.Nakon toga, svjedok je, kako je ispričao, izveden vani bez odjeće, te ga je Vejzović prskao vodom iz šlaufa.“Trajalo je pola sata – okreni se tamo, okreni se ovamo… Voda je po meni mrzla. Uzmem za glavu – ledenice”, ispričao je svjedok.Đokić je u istrazi naveo da se gašenje cigarete na jeziku dogodilo 20. januara 1993. godine, kako je i navedeno u optužnici. Međutim, on je na suđenju ostao pri tvrdnji da je to bilo u ljeto 1992. godine, te da se radi o odvojenom slučaju.Tokom svjedočenja, Đokić je dodao da su istražioci prilikom saslušanja u istrazi “malo dobacivali ako nismo znali”. On je pojasnio da nije znao imena i prezimena nekih osoba. Potom su istražioci, kako je rekao, nudili imena i prezimena, pitajući da li se radi o tim osobama.Zajedno s Vejzovićem, Hodžićem, Hamzićem i Halilovićem, za zločine u Kladnju sudi se Safetu Mujčinoviću, Selmanu Busnovu, Harizu Habiboviću, Osmanu Gogiću i Nusretu Muhiću.Suđenje se nastavlja u petak, 4. oktobra.

Najčitanije
Saznajte više
Sistemska represija na ljudska prava u BiH kroz usvojene zakone
Porast nasilja nad LGBTI osobama, kriminalizacija klevete, takozvani Zakon o stranim agentima u Republici Srpskoj ukazuju na sistemsku represiju ljudskih prava, rečeno je na današnjoj konferenciji u Sarajevu o stanju ljudskih prava u Bosni i Hercegovini.
Amelu Isiću ni nakon pet mjeseci nije dostavljena optužnica za zločine u Foči
Sud Bosne i Hercegovine još nema informaciju da je Amelu Isiću, optuženom za zločine u selu Jošanica kod Foče, dostavljena optužnica putem međunarodne pravne pomoći, zbog čega ne mogu zakazati ročište za izjašnjenje o krivnji, potvrđeno je za Detektor.
U julu disciplinski postupak protiv sutkinje iz Dervente