Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Apelaciono vijeće je djelimično uvažilo žalbu Odbrane i osudilo Albinu Terzić na tri godina zatvora prema Krivičnom zakonu Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije (KZ SFRJ).

Prvostepenom presudom u oktobru prošle godine Terzić je po Krivičnom zakonu BiH bila osuđena na pet godina zatvora zbog nečovječnog postupanja  prema zatvorenicima srpske nacionalnosti u osnovnoj školi i tvornici “Strolit” 1992. u Odžaku.

Terzić, bivša pripadnica Hrvatskog vijeća obrane (HVO), tada je proglašena krivom jer je zarobljenike udarala palicom po vratu, ramenima i glavi, šamarala ih, na njih huškala psa, te ih mučila, zlostavljala, ponižavala i vrijeđala na različite načine.

Apelaciono vijeće je donijelo odluku kojom produžava mjere zabrane za osuđenu. Te mjere će važiti sve dok Terzić ne bude upućena na izdržavanje kazne zatvora.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu