Subota, 12 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

U nastavku suđenja šestorici nekadašnjih vojnika Armije BiH (ABiH), svjedok Salko Moro je kazao da je bio iznenađen kada je čuo da je Hakalović uhapšen prije četiri godine zbog sumnje da je u Trusini počinio zločin nad Hrvatima. Međutim, kako je naveo, nije povjerovao u te navode.

“Ma, kako ću povjerovati kada znam da nije bio”, rekao je on.

Prema iskazu svjedoka, grupa vojnika 45. brigade ABiH nije napuštala Buturović Polje, gdje su u smjenama držali straže u rovovima od druge polovine marta 1993. godine.

“Svi smo bili tu. Znam da niko nije bio odsutan”, naveo je Moro.

Zajedno sa Hakalovićem, bivšim vojnikom 45. brigade, za zločin počinjen u Trusini sudi se i petorici pripadnika odreda “Zulfikar” – Mensuru Memiću, Dževadu Salčinu, Nedžadu Hodžiću, Nihadu Bojadžiću i Zulfikaru Ališpagi zvanom Zuka.

Prema optužnici, ubijeno je 18 hrvatskih civila i četiri zarobljena vojnika Hrvatskog vijeća obrane (HVO).

Moro je kazao da nije znao da će biti napad na Trusinu koja se nalazi u blizini Buturović Polja. Dan ili dva poslije, kako je rekao, saznao je da je “odrađena” Trusina, da su sudjelovali “Zukini”, te da su ubijeni cvili i zarobljeni vojnici.

On je dodao da je iz Buturović Polja otišao u Parsoviće, gdje je bila komanda 45. brigade, te počeo formirati policijsku stanicu u junu 1993. godine. Odgovarajući na pitanja Ališpage, nekadašnjeg komandanta odreda “Zulfikar”, svjedok je rekao da mu nije poznato da li je neko tražio istražni postupak u vezi sa Trusinom.

Neka pitanja koja mu je postavljao Ališpago, navodeći da su ključna za njegovo oslobađanje od odgovornosti, Sudsko vijeće je zabranilo jer smatra da nisu relevantna za ovog svjedoka. Optuženi je negodovao zbog ovakve odluke.

Jedno od takvih pitanja bilo je da li je svjedok pozvao krim-službu da izvrši predistražne radnje, na što je Željka Marenić, predsjedavajuća Sudskim vijećem, kazala da je svjedok u vrijeme zločina nije bio komandir policijske stanice.

Ališpago je optužen jer “nije poduzeo nužne i razumne mjere” da kazni podređene vojnike.

Suđenje se nastavlja 23. septembra.

Najčitanije
Saznajte više
Pronađeni posmrtni ostaci u Mostaru
Na lokalitetu Šarića harem na području Mostara pronađeni su i ekshumirani posmrtni ostaci jedne osobe, saopćili su iz Tužilaštva Bosne i Hercegovine.
Na 30. godišnjicu srebreničkog genocida, u Potočarima ukopani posmrtni ostaci sedam žrtava
Komemoracijom u Memorijalnom centru Srebrenica, obilježena je 30. godišnjica genocida, dok su u mezarje Potočari ukopani posmrtni ostaci sedam osoba. Preživjeli i članovi porodica žrtava, brojne strane i domaće delegacije, poslali su poruke o važnosti usvajanja Rezolucije o Srebrenici, te priznavanja sudski utvrđenih činjenica u borbi protiv negiranja i ponavljanja zločina.
Ličina i ostali: Prostor za vojnike u Vatrogasnom domu
Poruka mira majki Srebrenice iz Memorijalnog centra