Utorak, 1 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Tužiteljica Sanja Jukić kazala je kako je osumnjičeni godinama bio nedostupan pravosudnim institucijama, te da je Tužilaštvo BiH imalo informaciju da se on nalazi u Republici Hrvatskoj. Navela je i kako je Marić više puta pozivan na saslušanje, ali se nije odazivao na pozive.

Tužilaštvo je zatražilo da se osumnjičenom pritvor odredi i zbog mogućeg uticaja na svjedoke.

“Svi svjedoci su izloženi strahu zbog onog što su doživjeli. Mnogi od svjedoka su zatražili mjere zaštite. Kada vidite šta se dešavalo u Prozoru, shvatit ćete zašto svjedoci imaju bojazan da se pojave na Sudu ukoliko Nikola Marić bude na slobodi”, pojasnila je tužiteljica.

Odbrana je kazala da se protivi pritvoru, te je predložila da se osumnjičenom odrede mjere zabrane.

Sud BiH naknadno će donijeti odluku.

Pripadnici Državne agencije za istrage i zaštitu uhapsili su Nikolu Marića zvanog Nidžo, nekadašnjeg pripadnika Hrvatskog vijeća obrane (HVO), zbog sumnje da je tokom 1992. i 1993. godine učestvovao u ubistvima, progonima, mučenjima, prisilnom premještanju, nezakonitom zatvaranju i zlostavljanju Bošnjaka sa područja Prozor-Rama.

Marić se sumnjiči i za učešće u ubistvima i prisilnom nestanku 11 osoba. Neka od ovih ubistava, kako smatra Državno tužilaštvo, počinjena su na okrutan način, nad starim i nemoćnim osobama koje nisu mogle pružati otpor, a tijela šest osoba još uvijek nisu pronađena.

Iz Tužilaštva BiH su saopštili da se je Marić godinama bio nedostupan pravosuđu BiH, te da je za njim bila na snazni međunarodna potjernica, a, prema saznanjima policijskih organa, skrivao se na području Republike Hrvatske i ilegalno prelazio u BiH.

Najčitanije
Saznajte više
Domaće institucije trebaju preuzeti veću odgovornost u procesu pronalaska nestalih
Traganje za nestalim osobama je investicija u budućnost, a Bosna i Hercegovina treba osnažiti svoje kapacitete i osamostaliti se na putu ka pronalasku onih za kojima se više od tri decenije nakon ratnih sukoba traga, rečeno je tokom panel-diskusije o potrazi za nestalim.
Dijeljenje provjerenih činjenica o genocidu kao očuvanje sjećanja na Srebrenicu
Memorijalni centar Srebrenica je, povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida, objavio publikaciju “Naša priča, naše obećanje“ u kojoj su navedene informacije o historijskom kontekstu pada Srebrenice i genocidu počinjenom u zoni koju su Ujedinjene nacije proglasile sigurnom.