Srijeda, 14 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Prvom grupom dokaza, Tužilaštvo BiH pokušalo je dokazati da je postojao širok i sistematičan napad na područje Prijedora.

Među dokazima je Uputstvo o organizovanju aktivnosti srpskog naroda tokom vanrednog stanja u Prijedoru, a u vezi sa preuzimanjem i formiranjem civilne i vojne vlasti. Također, uloženi su i zaključci o procjeni situacije u BiH o načinu naoružavanja srpskog naroda u martu 1992. godine.

Također, među materijalnim dokazima su zapisnici sa sjednice Srpske demokratske stranke (SDS) iz oktobra 1991. o mobiliziranju i stvaranju zasebnih organizacija vlasti, kao i zapisnik koji govori o konkretizaciji preuzimanja vlasti, te o njenom formiranju.

Odbrane su na ove dokaze uložile prigovor na relevantnost, naročito na dokaze koji se tiču sjednica SDS-a.

Zoran Babić i Velemir Đurić su optuženi da su 23. jula 1992. godine, zajedno sa drugim osobama, a po naređenju Dragomira Soldata, izveli iz kuća u selu Čarakovo muškarce i odveli ih ispred mjesne džamije, gdje su ih strijeljali.

Neki od muškaraca koji su preživjeli strijeljanje, kako stoji u optužnici, preminuli su nakon što su optuženi Đurić i Babić zapalili džamiju, sa koje su zapaljeni dijelovi padali po tijelima.

S ciljem dokazivanja statusa optuženih tokom 1992., Tužilaštvo BiH je uložilo zapisnike o saslušanju optuženih tokom istrage date Tužilaštvu BiH u decembru 2012. godine.

Uloženi su i spiskovi vojnih obveznika iz oktobra 1992. na kojem se nalazi ime optuženog Dragomira Soldata, kao i spisak Rezervnog sastava milicije Tukovi, na kojem je ime Velemira Đurića, te spisak pripadnika Rezervnog sastava milicije Prijedor, na kojem je ime optuženog Zorana Babića.

Uloženo je i rješenje iz Odjeljenja Centra javne bezbjednosti Prijedor u kojem su podaci o učešću optuženih u ratu.

Odbrana optuženog Velemira Đurića nije imala prigovore, dok je Odbrana optuženog Soldata uložila prigovor na relevantnost dokaza o statusu optuženog iz oktobra 1992. godine, smatrajući da je van okvira optužnice.

Suđenje se nastavlja 23. septembra, kada će biti pozvan vještak.

Najčitanije
Saznajte više
Pola godine ročište za izjašnjenje o krivici na čekanju u predmetu ratnih zločina
Kantonalni sud u Odžaku, skoro pola godine nakon potvrđivanja optužnice, ne raspolaže informacijama da li su četvorica optuženih primila optužnicu, zbog čega se ne može zakazati ročište za izjašnjenje o krivici Marka Jurića i još 11 osoba optuženih za zločine u Donjoj Mahali.
Poljska Dodiku planira zabraniti ulazak u zemlju
Miloradu Dodiku, predsjedniku Republike Srpske, Poljska planira zabraniti ulazak i boravak na prostoru ove zemlje zbog kršenja integriteta Bosne i Hercegovine.