Utorak, 1 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Na ove dokaze, prigovor je imalo Tužilaštvo i Odbrana Zulfikara Ališpage, dok ostala četvorica optuženih nisu imala prigovor.  

Branilac Kadrija Kolić uložio je rodne listove djece i četvorice braće optuženog, kao i presude za ratne zločine izrečene Seadu Hakaloviću i Rasemi Handanović.

“Želimo da dokažemo da je Senad bio oženjen prije rata, kao i da postoji više braće oca Zajima Hakalovića”, kazao je Kolić.

On je skrenuo pažnju na zaključke Suda u vezi sa sukobom Armije BiH (ABiH) i Hrvatskog vijeća obrane (HVO) u presudi kojom je Sead Hakalović oslobođen krivice za zločin počinjen u martu 1993. godine.

Iz presude kojom je Rasema Handanović osuđena na pet i po godina zatvora za zločin počinjen u Trusini, Kolić je izvukao zaključak o tome kako je “grupa bila pod jedinicom ‘Zulfikar’”.

Odbrana Ališpage – koji je, prema optužnici, bio komandant odreda “Zulfikar” ABiH – prigovorila je na ove navode.

“Ova tvrdnja je prvi put iznesena i molimo da se ovo pitanje raspravi. Iz presude se može zaključiti svašta, a poznato je da je bilo više jedinica”, istakao je branilac Bajro Čilić.

Tužilac Vesna Budumir takođe je uložila prigovor na dokaze Hakalovićeve Odbrane, navodeći da su irelevantni.

Hakalović, bivši vojnik 45. brigade ABiH, optužen je za zločin počinjen u Trusini sa petoricom pripadnika odreda “Zulfikar”: Mensurom Memićem, Dževadom Salčinom, Nedžadom Hodžićem, Nihadom Bojadžićem i Zulfikarom Ališpagom.

Prema optužnici, 16. aprila 1993. godine u ovom selu ubijeno je 18 hrvatskih civila i četiri zarobljena vojnika Hrvatskog vijeća obrane (HVO).  

Suđenje će biti nastavljeno nakon godišnjih odmora, 28. avgusta.

Najčitanije
Saznajte više
Domaće institucije trebaju preuzeti veću odgovornost u procesu pronalaska nestalih
Traganje za nestalim osobama je investicija u budućnost, a Bosna i Hercegovina treba osnažiti svoje kapacitete i osamostaliti se na putu ka pronalasku onih za kojima se više od tri decenije nakon ratnih sukoba traga, rečeno je tokom panel-diskusije o potrazi za nestalim.
Dijeljenje provjerenih činjenica o genocidu kao očuvanje sjećanja na Srebrenicu
Memorijalni centar Srebrenica je, povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida, objavio publikaciju “Naša priča, naše obećanje“ u kojoj su navedene informacije o historijskom kontekstu pada Srebrenice i genocidu počinjenom u zoni koju su Ujedinjene nacije proglasile sigurnom.