Petak, 9 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Svjedok A je, kako je naveo, 1993. bio na dužnosti kada je od zaštićenog svjedoka B-3 čuo da su u zaseoku Jurićeve Bare ubijeni i ranjeni bošnjački civili.

“Zatekao sam se na radnom mjestu B-3. Tu je došao B-1 i tražio zaštitu od institucije u kojoj je radio B-3. Bojao se za svoj život zbog Zorana Marinića”, izjavio je A.

Ovaj svjedok je kazao kako Marinić nije bio pripadnik HVO-a, jer da jeste, on bi to znao zbog funkcije koju je obavljao.

“Marinić nije bio pripadnik brigade ‘Nikola Šubić Zrinjski’ niti postrojbi koje su djelovale na području Busovače. On je bio nepouzdan, često alkoholiziran, problematičan tip, a takve nismo mobilizirali u HVO”, pojasnio je svjedok A.

Zoranu Mariniću se sudi zajedno sa Zoranom Milićem, kao bivšim pripadnicima Hrvatskog vijeća obrane (HVO), za sudjelovanje u ubistvu četiri osobe bošnjačke nacionalnosti na području Busovače počinjenom 1993. godine, nanošenje tjelesnih povreda, te protupravno i samovoljno uništavanje imovine.
 
Drugi svjedok Državnog tužilaštva, kome je Sud dodijelio pseudonim C, potvrdio je da se na zahtjevu za privođenje vojnika Zorana Marinića i Zorana Milića nalazi njegov potpis, ali se nije mogao sjetiti zašto su i da li su privođeni.

On je također kazao da Marinić nije bio u HVO-u.

“Po Busovači je kružila priča da je Marinić uradio to i to”, kazao je C odgovarajući na pitanje sudije Staniše Gluhajića.

Suđenje se nastavlja 29. augusta.

Najčitanije
Saznajte više
Logoraši iz Hadžića traže brže procesuiranje ratnih zločina i pronalazak 51 nestale osobe
Preživjeli iz Hadžića se uoči 33. godišnjice zločina prisjećaju trauma iz logora i traže procesuiranje odgovornih te pronalazak 51 nestalog logoraša.
Sud u Livnu nakon tri godine kašnjenja ispoštovao odluku Ustavnog suda o predavanju nekretnine u posjed
Općinski sud u Livnu je nakon 13 godina pravnog procesa i tri godine od presude Ustavnog suda Bosne i Hercegovine predao u posjed nekretninu kompaniji „Best“ iz Travnika, čiji vlasnik uprkos presudama sudova godinama nije mogao ući u svoj posjed.