Članak

Priče o pucnjavi na brani

24. Jula 2013.00:00
Na suđenju za genocid počinjen u Srebrenici, svjedok Tužilaštva BiH je rekao da je čuo iz priča kako su muslimani dovođeni na branu u Petkovcima kod Zvornika.

This post is also available in: English

Vitomir Josipović je kazao da je u julu 1995. godine bio u blizini Srebrenice. Nakon što je zauzet ovaj grad, svjedok je boravio na području Pandurice, odakle se vratio u Petkovce. Tu je iz priča čuo da su muslimani dovođeni na branu, te da se čula pucnjava.

Nakon dužeg perioda, kako je naveo, svjedok je vidio kamion koji je išao iz pravca brane.

“Nakon što je kamion prošao pored nas, osjetili smo neki smrad. Gadan smrad”, rekao je on, dodavši da ne zna ni datum ni godinu kada se to desilo.

Na pitanje tužioca Predraga Tomića, šta je pretpostavio od čega je bio taj smrad, svjedok je odgovorio: “Pa, valjda od ljudskog tijela.”

Josipović je naveo da je bio pripadnik čete koja je pripadala Šestom bataljonu. Prema njegovom kazivanju, komandant tog bataljona bio je Ostoja Stanišić.

Stanišić je, zajedno sa Markom Miloševićem, optužen za učešće u zločinima na brani u Petkovcima kod Zvornika, gdje je sredinom jula 1995. pogubljeno oko 1.000 zarobljenih bošnjačkih muškaraca i dječaka iz Srebrenice.

Prema optužnici, Stanišić je bio komandant Šestog bataljona Zvorničke brigade Vojske Republike Srpske (VRS), a Milošević njegov zamjenik.

Svjedok Josipović je rekao da je Srebrenica pala 11. jula 1995. godine, ali da je stanovništvo grad napustilo dan ranije. Nakon zauzimanja Srebrenice, svjedok je vidio Ratka Mladića, koji je govorio o zauzimanju Žepe.

Mladiću, bivšem komandantu VRS-a, pred Haškim tribunalom sudi se za genocid počinjen nad oko 7.000 muslimanskih muškaraca iz Srebrenice, kao i za druge zločine izvršene u BiH.

Svjedok je kazao da je bio i na Pandurici, odakle je vidio kolonu Srebreničana koja se kretala prema Nezruku.

Dio svjedočenja Josipovića javnost nije mogla čuti zbog slabog tona u sudnici Suda BiH.

Suđenje se nastavlja 26. augusta.

Selma Učanbarlić


This post is also available in: English