Petak, 18 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Karadžić nastoji nalazom Keserovića da pobije navode vojnog vještaka Tužilaštva Ewana Browna da su Jugoslovenska narodna armija (JNA) a potom i Vojska Republike Srpske (VRS) prisilno premjestile hiljade nesrba.

Brown je u novembru 2011. posvjedočio da je to učinjeno u skladu sa prvim strateškim ciljem – vojnim razdvajanjem Srba od Muslimana i Hrvata – koji je rukovodstvo bosanskih Srba na čelu s Karadžićem proklamovalo u maju 1992. godine.

“Smatram da se stanovništvo uglavnom iseljavalo zato što je u BiH počeo rat, što je vladala nesigurnost i što je svako nastojao otići sa tog prostora i sačuvati sebe, porodicu, imovinu… Opšti uslovi ključni su uzrok iseljavanja”, naglasio je Keserović, penzionisani general VRS-a.

Karadžić, tadašnji predsjednik Republike Srpske, optužen je za progon muslimanskog i hrvatskog stanovništva iz 20 bosanskih opština, kao i za druge zločine u BiH. 

Vještak Keserović je kazao da se nisu samo nesrbi iseljavali iz Krajine, nego i mnogi Srbi. 

Keserović je pobijao i konstataciju Browna da su na početku rata u BiH Srpska demokratska stranka (SDS) i JNA zajedno radile na stvaranju uslova za odvajanje Srba od drugih naroda i njihovo smanjivanje na minimum na srpskim teritorijama.

Nazivajući to olakom kvalifikacijom, Karadžićev vojni ekspert izjavio je da je na osnovu istih dokumenata koje je i Brown analizirao zaključio da je JNA činila sve da situaciju smiri i drži pod kontrolom i da zaštiti i Srbe i nesrbe.

“S vremenom će doći do približavanja SDS-a i JNA, jer će druga dva naroda svojim napadima praktično gurnuti JNA ka SDS-u”, kazao je svjedok. 

On je optužio muslimansko vođstvo da je napadima na JNA na Skenderiji i u Dobrovoljačkoj ulici u maju 1992. zapalilo Sarajevo, a zatim “dolinu Drine… i dolinu Sane” i tako praktično izazvalo rat u BiH.

Te napade, po Keserovićevoj ocjeni, ekspert Optužbe Brown je minimalizovao, prikazujući ih kao “sporadične”, s malim brojem žrtava. 

“Ja kažem da su to bili okidači za kasnije odgovore JNA… Incidente i kasnije veće sukobe inicirale su akcije Muslimana protiv JNA”, rekao je Keserović.

Ne negirajući da su se dešavali i incidenti u kojima su stradali Muslimani i Hrvati, vještak Odbrane je tvrdio da to nije bila službena politika vlasti i vojske, koje su se “zalagale sa zaštitu manjina i kažnjavanje zločina”.

Keserović je Brownu prebacio i da je ekstremističke stavove pojedinaca na srpskoj strani pripisivao zvaničnim stavovima organa.  

Suđenje se nastavlja 9. jula.

Najčitanije
Saznajte više
Odbijen zahtjev Miće Stanišića za prijevremeno puštanje na slobodu
Predsjednica Međunarodnog mehanizma za krivične sudove (MMKS), sutkinja Graciela Gatti Santana, odbila je zahtjev Miće Stanišića za prijevremeno puštanje na slobodu, navodeći težinu zločina za koje je osuđen na 22 godine zatvora i nedostatak dokaza o njegovoj rehabilitaciji.
Ruski kampovi u BiH dio obračuna Bruxellesa i Moskve
Bosna i Hercegovina spomenuta je u razmjeni oštrih riječi između Rusije i Evropske unije, a u centru pažnje je Moldavija – u kojoj su za septembar zakazani parlamentarni izbori. U isto vrijeme, visoki zvaničnik u Republici Srpskoj nastavlja s negiranjem postojanja kampova.
Direktor OSA-e odbio odgovoriti je li bio s Dodikom u vozilu