Utorak, 1 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Normal 0 false false false EN-US X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4 Miloš Ivanović, bivši vojnik Šestog bataljona Zvorničke brigade Vojske Republike Srpske (VRS), naveo je da je jedan vojnik sa obližnje linije otišao u selo, ali se ubrzo vratio.

“Čujem vijest vratio se Mirko, nije imao automatsku pušku. Rekao je da je vidio dolje naroda”, kazao je svjedok, koji je na liniji bio od 12. do 18. jula 1995. godine, uz kraće odlaske kući.

On je pojasnio da su zarobljenici bili kod Doma kulture, koji se nalazio preko puta komande Šestog bataljona.

Svjedok je dodao da je samo nekoliko vojnika na liniji imalo automatsku pušku, a ostali poluatomatsku. Precizirao je da navodi kako oni koji imaju automatsku pušku mogu ići u selo nije bila naredba.

Ivanović je svjedočio na suđenju Ostoji Stanišiću i i Marku Miloševiću, optuženima za učešće u zločinima na brani u Petkovcima kod Zvornika, gdje je sredinom jula 1995. pogubljeno oko 1.000 ranije zarobljenih Srebreničana.

Prema optužnici, Stanišić je bio komandant Šestog bataljona Zvorničke brigade VRS-a, a Milošević njegov zamjenik.

Odgovarajući na pitanja Odbrane, svjedok je rekao da, dok je bio na liniji, nije od komandira čete čuo “da ko ima automatsku pušku, treba ići u Petkovce”. Dodao je da nema saznanja da je komandant Stanišić izdavao naređenja vojnicima koja se tiču zarobljenika.

Suđenje se nastavlja 17. jula.

Najčitanije
Saznajte više
Domaće institucije trebaju preuzeti veću odgovornost u procesu pronalaska nestalih
Traganje za nestalim osobama je investicija u budućnost, a Bosna i Hercegovina treba osnažiti svoje kapacitete i osamostaliti se na putu ka pronalasku onih za kojima se više od tri decenije nakon ratnih sukoba traga, rečeno je tokom panel-diskusije o potrazi za nestalim.
Dijeljenje provjerenih činjenica o genocidu kao očuvanje sjećanja na Srebrenicu
Memorijalni centar Srebrenica je, povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida, objavio publikaciju “Naša priča, naše obećanje“ u kojoj su navedene informacije o historijskom kontekstu pada Srebrenice i genocidu počinjenom u zoni koju su Ujedinjene nacije proglasile sigurnom.