Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Vasilić je izjavio da su civilne vlasti u Zvorniku u aprilu 1992, kada je “komandu” preuzeo Željko Ražnatović Arkan, bile “nemoćne da se suprotstave anarhiji i bezakonju paravojnih formacija”. Lokalni policijski zvaničnici bili su “ostavljeni na milost” tih paravojski, tvrdio je svjedok. 

Prema Vasilićevim riječima, Karadžić je bio iznenađen kada su ga, u julu 1992. godine, on i predsjednik Srpske opštine Zvornik Brano Grujić na Palama izvijestili o haosu koji u gradu izazivaju paravojnici. 

Karadžić je, ubrzo, u Zvornik poslao policijske specijalce, koji su pripadnike paravojski pohapsili i kojima je, zatim, suđeno pred sudovima u Republici Srpskoj i Srbiji, rekao je svjedok.

Karadžić je optužen za genocid u Srebrenici, progon Bošnjaka i Hrvata, teror nad civilima u Sarajevu i uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce. Zvornik je jedna od 20 opština u kojima su, po optužnici, srpske snage pod Karadžićevom komandom 1992. sprovele progon Bošnjaka i Hrvata, nezakonitim pritvaranjem, mučenjem, ubistvima i prisilnim premještanjem.

Dok ga je unakrsno ispitivala tužiteljka Catrina Gustafsson, Vasilić je potvrdio da su “užasni zločini počinjeni” dok je bio komandir policijske stanice. Kao primjer, tužiteljka je navela ubistva stotine Bošnjaka u selu Drinjača, tehničkoj školi u Karakaju, Domu kulture u Čelopeku i u “Gerinoj klanici”.

Vasilić je odgovorio da je pokušao da sa komandom Teritorijalne odbrane pokrene istragu o zločinu u Drinjači, ali da oni ništa nisu učinili. 

Uprkos tome što je pred sudom u Beogradu ranije izjavio da je za ubistva u Karakaju, Čelopeku i “Gerinoj klanici” saznao odmah pošto su počinjena i da je o tome brujao grad, Vasilić je, rekavši da je to “greška”, ustvrdio da je za te zločine “čuo poslije par mjeseci”, kada su paravojske pohapšene, a ne nakon “dan-dva ili pet”.

“Od tih deset paravojnih formacija nije se smjelo slobodno ni disati, a kamoli komentarisati”, kazao je svjedok i dodao da ništa nije učinjeno da se zločini istraže.

Vasilić je kazao i da “Bošnjake u Zvorniku i nije mogao ubijati niko drugi do paravojne formacije” i da je on tražio da se istrage sprovedu. 

“Mi smo bili obični zatočenici, zatvorenici u Zvorniku”, ustvrdio je svjedok, opisujući kako mu je vođa “Žutih osa” stavljao pištolj na potiljak.

Predočavajući niz dokumenata, tužiteljka Gustafsson tvrdila je da svjedok “preuveličava” moć paravojnih formacija u Zvorniku, sugerišući da su one djelovale u dosluhu sa lokalnim vlastima, ali je Vasilić to negirao. 

Suđenje Karadžiću biće nastavljeno u ponedjeljak, 17. juna.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu