Utorak, 1 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Živković je u aprilu ove godine nepravosnažno osuđen na šest godina zatvora zbog zločina u Čajniču. On je oglašen krivim da je, kao načelnik Stanice javne bezbjednosti u Čajniču, izdavao naredbe i lično učestvovao u hapšenju bošnjačkih civila u periodu od sredine aprila do kraja maja 1992. godine.

Na statusnoj konferenciji Odbrana Kornjače je kazala kako Živkovića želi saslušati na narednom suđenju. 

Osim Živkovića, Odbrana će u nastavku dokaznog postupka saslušati još dva svjedoka, te uvrstiti materijalne dokaze. Tužilaštvo BiH se ne protivi izvođenju ovih dokaza Odbrane.

Kornjača je optužen da je u maju 1992. godine, nakon pogibije jednog pripadnika paravojne jedinice “Plavi orlovi”, sudjelovao u ubijanju 28 zatočenih civila u “Lovačkom domu” na Mostini.

Njemu se, kao bivšem komandantu paravojne jedinice “Plavi orlovi”, sudi za progon Bošnjaka s područja Čajniča.

Kornjači se sudilo zajedno sa Živkovićem i Duškom Tadićem, ali je zbog njegovog zdravstvenog stanja postupak razdvojen. Tadić, bivši pripadnik paravojne jedinice “Plavi orlovi”, nepravosnažno je oslobođen optužbi za zločin u Čajniču.

Suđenje se nastavlja 12. juna.

Najčitanije
Saznajte više
Domaće institucije trebaju preuzeti veću odgovornost u procesu pronalaska nestalih
Traganje za nestalim osobama je investicija u budućnost, a Bosna i Hercegovina treba osnažiti svoje kapacitete i osamostaliti se na putu ka pronalasku onih za kojima se više od tri decenije nakon ratnih sukoba traga, rečeno je tokom panel-diskusije o potrazi za nestalim.
Dijeljenje provjerenih činjenica o genocidu kao očuvanje sjećanja na Srebrenicu
Memorijalni centar Srebrenica je, povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida, objavio publikaciju “Naša priča, naše obećanje“ u kojoj su navedene informacije o historijskom kontekstu pada Srebrenice i genocidu počinjenom u zoni koju su Ujedinjene nacije proglasile sigurnom.