Nije bilo plana za protjerivanje
This post is also available in: English
ve.
“Apsolutno tvrdim da nikakvog udruženog zločinačkog poduhvata nije bilo i da je to obična konstrukcija ovog suda”, rekao je Martić.
U izjavi, koju je Odbrana uvela u dokaze u pisanom obliku, Martić je tvrdio i da je Karadžićev cilj bilo “očuvanje Jugoslavije” mirnim putem.
Po Martiću, Karadžić, koga je nazvao “izuzetno tolerantnim”, nije želio da stvori “čisto srpsku teritoriju”, niti je imao plan “za protjerivanje Muslimana i Hrvata”.
Karadžić, bivši predsjednik Republike Srpske, optužen je, a Martić, nekadašnji ministar unutrašnjih poslova i predsjednik samoproglašene Republike Srpske Krajine, osuđen zbog učešća u ovom udruženom zločinačkom poduhvatu.
Haški tribunal je 2008. Martića pravosnažno osudio na 35 godina zatvora zbog zločina u Kninskoj krajini i granatiranja Zagreba. Na svjedočenje u procesu protiv Karadžića, Martić je doveden iz Estonije, gdje od 2009. izdržava kaznu.
Martić je u izjavi pobijao svjedočenje svog nekadašnjeg saradnika Milana Babića da su tadašnji predsjednik Srbije Slobodan Milošević i Karadžić imali plan da secesiju Hrvatske iskoriste za zadržavanje srpskih teritorija pod svojom kontrolom.
Prema Martićevom iskazu, Milošević i Karadžić su se protivili Babićevoj ideji o “ujedinjenju srpskih krajina” u Hrvatskoj i BiH.
Babić je pred Tribunalom 2003. priznao krivicu za progon hrvatskog stanovništva iz Kninske krajine, a potom je osuđen na 13 godina zatvora.
Svjedočio je protiv Miloševića i bivšeg predsjednika Skupštine Republike Srpske Momčila Krajišnika, a tokom svjedočenja na suđenju Martiću, 2006. godine počinio je samoubistvo vješanjem u pritvoru suda u Scheveningenu.
Za Babića je Martić danas u sudnici rekao da je bio “bolestan čovjek” i patio od “paranoje” i “narcisoidnosti”, što su “svi znali”.
Na početku unakrsnog ispitivanja, Martić je tužiocu Alanu Tiegeru potvrdio da je pravosnažno osuđen zbog učešća u udruženom zločinačkom poduhvatu.
Nakon što mu je tužilac pokazao fotografiju, Martić je na njoj, pored sebe, identifikovao Karadžića, Krajišnika, Stojana Župljanina, Jovicu Stanišića i Franka Simatovića Frenkija.
“To su moji prijatelji”, prokomentarisao je i zatražio da fotografiju, snimljenu 1994. “na nekoj proslavi”, dobije “za uspomenu”.
Kao učesnike u udruženom zločinačkom poduhvatu, Krajišnika i ratnog šefa banjalučke policije Župljanina Sud u Haagu je za progon nesrba u BiH osudio na 20, odnosno 22 godine zatvora.
Bivši šef Službe državne bezbjednosti Srbije Stanišić i njegov pomoćnik Simatović, optuženi za protjerivanje Muslimana i Hrvata tokom ratova u Hrvatskoj i BiH, čekaju na izricanje presude.
Unakrsno ispitivanje Martića tužilac Tieger nastaviće u ponedjeljak, 13. maja.
Karadžić je optužen i za genocid u Srebrenici, progon Muslimana i Hrvata širom BiH, teror nad civilima u Sarajevu i uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce.