Utorak, 1 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Godišnjica zločina obilježena je vjerskim programom u Starom Vitezu, gdje su sahranjene žrtve, te u Ahmićima, gdje je otkriveno spomen-obilježje žrtvama zločina.

Elvedin Kermo, iz Udruženja žrtava rata 16. april, kazao je da je od ukupno 116 ubijenih u Ahmićima, 81 osoba identifikovana i ukopana.

Tri osobe su identifikovane i čekaju ukop, a 32 još nisu identifikovane. Od ove 32 osobe za koje se čeka identifikacija, za 15 je nepoznato mjesto ukopa. Zločinci su išli tako daleko da su kosti naših najmilijih skrivali u drugim gradovima, kao što je to slučaj u Mostaru, na groblju u Međinama, kazao je Kermo.

U napadu koji se dogodio 16. aprila 1993. godine u selu Ahmići, pripadnici HVO-a ubili su 116 civila, starijih ljudi, žena, djece i staraca. Najmlađa žrtva imala je svega tri mjeseca, a najstarija 82 godine.

Haški tribunal je za zločin u Ahmićima osudio sedam bivših pripadnika HVO-a, dok je pred Sudom BiH za isti zločin Paško Ljubičić osuđen na 10 godina zatvora.

U povodu dvadesete godišnjice zločina u Ahmićima, promovisana je i knjiga o ubistvima koju je napisao Rasim Muratović, u izdanju Instituta za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava pri Univerzitetu u Sarajevu.

Najčitanije
Saznajte više
Domaće institucije trebaju preuzeti veću odgovornost u procesu pronalaska nestalih
Traganje za nestalim osobama je investicija u budućnost, a Bosna i Hercegovina treba osnažiti svoje kapacitete i osamostaliti se na putu ka pronalasku onih za kojima se više od tri decenije nakon ratnih sukoba traga, rečeno je tokom panel-diskusije o potrazi za nestalim.
Dijeljenje provjerenih činjenica o genocidu kao očuvanje sjećanja na Srebrenicu
Memorijalni centar Srebrenica je, povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida, objavio publikaciju “Naša priča, naše obećanje“ u kojoj su navedene informacije o historijskom kontekstu pada Srebrenice i genocidu počinjenom u zoni koju su Ujedinjene nacije proglasile sigurnom.