Četvrtak, 20 novembra 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

U optužnici se, između ostalog, navodi da su optuženi Osman Brkan i Ibro Macić, kao pripadnici Armije BiH (ABiH), 13. juna 1992. godine ili približno tog datuma, u selu Blace (općina Konjic) ubili četiri starice srpske nacionalnosti, čija tijela još nisu pronađena.

Macić je optužen i da je od aprila do oktobra 1993., u prostorijama Osnovne škole “Musala” u Konjicu, u kojoj su bili zatvorenici srpske i hrvatske nacionalnosti, kao pripadnik Vojne policije ABiH učestvovao u mučenjima, seksualnim zlostavljanjima i nečovječnim postupanjima. 

Suđenje optuženima će započeti u narednom periodu.

Najčitanije
Saznajte više
Tematska sjednica Federalnog parlamenta: Žrtve rodno zasnovanog nasilja moraju biti zaštićene
Uprkos postojanju Zakona o zaštiti od nasilja u porodici i nasilja prema ženama u Federaciji, žrtve u BiH nisu dovoljno zaštićene, pokazao je to i posljednji slučaj femicida u Mostaru, rečeno je tokom tematske sjednice komisija za jednakost spolova i za sigurnost Federalnog parlamenta, održanoj s predstavnicima OSCE-a povodom “16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja”.
Ustavni sud BiH odbacio apelaciju Nebojše Vukanovića o prijavi SNSD-a na izbore
Ustavni sud Bosne i Hercegovine odbacio je kao nedopuštenu apelaciju političke organizacije “Za pravdu i red – Lista Nebojše Vukanovića” koja se odnosila na zakonitost prijave SNSD-a na izbore za predsjednika Republike Srpske.
SNSD kažnjen sa 30.000 KM zbog govora mržnje bivšeg predsjednika RS-a Milorada Dodika