Naoružani civili branili Serdare
This post is also available in: English
“Komandir Kotorvaroške brigade je civile iz Serdara trebao izmjestiti na sigurno, a ne dovesti ih u poziciju da oni brane selo”, zaključio je Senad Kljajić, penzionisani brigadir Oružanih snaga BiH.
Vještak, koji je sačinio nalaz i mišljenje na prijedlog Odbrane trećeoptuženog Seada Menzila, kazao je da se selo Serdari nalazilo u zoni sukoba zaraćenih strana, te da je u okolini sela bila velika koncentracija oružja srpske vojske.
“Za strateške ciljeve te vojske, to je bilo važno mjesto, jer se nalazilo u blizini putne komunikacije Kotor Varoš-Teslić-Banjaluka”, rekao je vještak.
On je dodao da je oružje podijeljeno srpskim civilima u mjesnim zajednicama.
“Serdari su bili branjeno mjesto, jer su civili dejstvovali iz kuća tokom napada”, rekao je on.
Za napad na Serdare, u kojem je 17. septembra 1992. poginulo 16 civila srpske nacionalnosti, Državno tužilaštvo, uz Menzila, tereti Fikreta Planinčića, Rasima Lišančića i Mirsada Vatrača, bivše pripadnike Teritorijalne odbrane (TO).
Prema riječima vještaka, napad na selo je bio posljedica ranijih događaja.
“Sela sa većinskim muslimanskim stanovništvom u Kotor Varoši su bila etnički očišćena, dok su u augustu 1992. godine, snage bosanskih Srba napale selo Hanifići i Ćirkino brdo i zapalili ih. Odatle je krenuo napad na Serdare”, objasnio je vještak.
Tužilaštvo BiH će nastaviti sa unakrsnim ispitivanjem vještaka u utorak, 2. aprila.