Četvrtak, 8 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

“Komandir Kotorvaroške brigade je civile iz Serdara trebao izmjestiti na sigurno, a ne dovesti ih u poziciju da oni brane selo”, zaključio je Senad Kljajić, penzionisani brigadir Oružanih snaga BiH.

Vještak, koji je sačinio nalaz i mišljenje na prijedlog Odbrane trećeoptuženog Seada Menzila, kazao je da se selo Serdari nalazilo u zoni sukoba zaraćenih strana, te da je u okolini sela bila velika koncentracija oružja srpske vojske.

“Za strateške ciljeve te vojske, to je bilo važno mjesto, jer se nalazilo u blizini putne komunikacije Kotor Varoš-Teslić-Banjaluka”, rekao je vještak.

On je dodao da je oružje podijeljeno srpskim civilima u mjesnim zajednicama.

“Serdari su bili branjeno mjesto, jer su civili dejstvovali iz kuća tokom napada”, rekao je on.

Za napad na Serdare, u kojem je 17. septembra 1992. poginulo 16 civila srpske nacionalnosti, Državno tužilaštvo, uz Menzila, tereti Fikreta Planinčića, Rasima Lišančića i Mirsada Vatrača, bivše pripadnike Teritorijalne odbrane (TO).

Prema riječima vještaka, napad na selo je bio posljedica ranijih događaja.

“Sela sa većinskim muslimanskim stanovništvom u Kotor Varoši su bila etnički očišćena, dok su u augustu 1992. godine, snage bosanskih Srba napale selo Hanifići i Ćirkino brdo i zapalili ih. Odatle je krenuo napad na Serdare”, objasnio je vještak.

Tužilaštvo BiH će nastaviti sa unakrsnim ispitivanjem vještaka u utorak, 2. aprila.

Najčitanije
Saznajte više
VSTV BiH odgodio usvajanje obrasca izvještaja o imovini sudija i tužilaca
Visoko sudsko i tužilačko vijeće Bosne i Hercegovine (VSTV BiH) odgodilo je usvajanje obrasca izvještaja o imovini i interesima sudaca, tužilaca i članova Vijeća zbog sugestije Delegacije Evropske unije u BiH da sačekaju s usvajanjem do dostavljanja mišljenja iz Brisela.
Aktivisti iz Banjaluke još jednom pred sudom traže odbacivanje prekršajnih prijava
Nakon što je u Osnovnom sudu u Banjoj Luci održano prvo ročište po zahtjevu članova organizacije “Restart Srpska“ za sudskim odlučivanjem jer su zbog umjetničkog performansa “sahrana demokratije“ dobili prekršajne prijave, aktivisti poručuju da se nadaju da će na sudu dokazati da nisu prekršili nijedan zakon.
Danku Vladičiću povećana kazna za zločin u Foči
Mehmedagić: Inspektoru nisu htjeli dati imena profesora