Utorak, 1 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Dajući iskaz pod pseudonimom J-1, svjedok je rekao da su pripadnici odreda “Zulfikar” Armije BiH (ABiH) u ljeto 1993. stigli u Donju Jablanicu i da im je komanda bila u Rogića kućama.

Svjedok, koji je bio pripadnik ove jedinice, kazao je da su hrvatski zarobljenici iz Muzeja “Bitka na Neretvi” u Jablanici dovođeni da rade određene poslove oko komande.

On je rekao da je radio u kuhinji restorana udaljenog od komande oko 200 metara, te da su zarobljenici koji su obavljali poslove dovođeni tu da jedu.

“Kratko sam pričao sa hrvatskim zarobljenicima. Pričali bi da bi im neko šamar opalio. Na nekom sam vidio povredu, natečeno oko…”, kazao je svjedok J-1.

Prema njegovim riječima, optuženi Džeko je rijetko dolazio u restoran i nije dovodio hrvatske zarobljenike.

“On je više bio pri komandi”, dodao je J-1.

Svjedok nije mogao reći od kojeg je zarobljenika tačno čuo da je spominjao Džeku.

Džeko, bivši vojnik odreda “Zulfikar”, optužen je za učešće u mučenju hrvatskih zarobljenika u Jablanici u drugoj polovini 1993. godine. Optužnica ga tereti i za zločin u Trusini počinjen 16. aprila 1993.

Nastavak suđenja zakazan je za utorak, 12. marta.

Najčitanije
Saznajte više
Domaće institucije trebaju preuzeti veću odgovornost u procesu pronalaska nestalih
Traganje za nestalim osobama je investicija u budućnost, a Bosna i Hercegovina treba osnažiti svoje kapacitete i osamostaliti se na putu ka pronalasku onih za kojima se više od tri decenije nakon ratnih sukoba traga, rečeno je tokom panel-diskusije o potrazi za nestalim.
Dijeljenje provjerenih činjenica o genocidu kao očuvanje sjećanja na Srebrenicu
Memorijalni centar Srebrenica je, povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida, objavio publikaciju “Naša priča, naše obećanje“ u kojoj su navedene informacije o historijskom kontekstu pada Srebrenice i genocidu počinjenom u zoni koju su Ujedinjene nacije proglasile sigurnom.