Četvrtak, 13 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Zaštićeni svjedok B je rekao da je 15. jula 1992. godine uhapšen i odveden u Vojnu ambulantu u Mostaru. Kazao je da je smješten u jednu prostoriju, a kasnije predan Ivanu Zeleniki, koji ga je trebao ispitati.

“Ivan Zelenika me odveo u podrum, a s nama je bila još jedna osoba. Ivan me pitao ko su mi saradnici, s kim sam sarađivao… U ruci je držao kandžiju, a ovaj palicu. Par puta me udario kandžijom, a ovaj palicom”, prisjetio se svjedok, i dodao da je naredni dan odveden u Dretelj.

Zelenika je optužen, zajedno sa Srećkom Hercegom, Edibom Buljubašićem, Ivanom Medićem i Marinom Grubišić-Fejzić, nekadašnjim pripadnicima Hrvatskih obrambenih snaga (HOS), za zločine počinjene nad zatočenim civilima srpske nacionalnosti 1992. godine u Dretelju.

Prema optužnici, Zelenika je bivši oficir HOS-a, Herceg komandant Dretelja, Buljubašić zamjenik komandanta kasarne u Dretelju, dok su Medić i Grubišić-Fejzić bivši stražari. Kako stoji u optužnici, svi su učestvovali u tjeranju zatočenika na prisilni rad i mučenju, a od posljedica zlostavljanja nekoliko osoba je preminulo.

“U logoru Dretelj bilo je oko 60 ljudi. Neki su bili unakaženi. Ličili su više na aveti nego na ljude”, ispričao je svjedok B.

Kazao je da su zatvorenici u Dretelju stalno tučeni, te da je i on više puta bio teško pretučen.

“Ja sam jednom pao u komu. Tada sam prve udarce dobio od Ahmeta Makitana, a onda su posao nastavili drugi. Mene, i još neke ljude su udarali. Koliko su nas tukli, ne znam”, ispričao je B.

On je rekao da su neki zatočenici u Dretelju ubijeni, te da je bio očevidac ubistva Bože Balabana.

“Izveden je vani… Čuli smo njegove jauke. U međuvremenu su ga ubacili u hangar i svezali za rešetke. Dozivao je suprugu, i zašutio. Prepuzao sam hangar, dodirnuo mu ruku i vrat. Tada sam rekao da izgleda da je podlegao”, prisjetio se svjedok B.

On je govorio i o seksualnim zlostavljanjima muškaraca u Dretelju. Prema njegovim riječima, Ivan Medić zvani Poskok, natjerao je jednog zatočenika da “svoj polni organ stavi drugom u usta”. Kazao je da su zatočnici premlaćivani i prilikom obavljanja radova.

“U Ljubuškom, kad su nas dovezli, uveli su nas u park. Oko parka se stvorilo puno ljudi. Onda se pojavljuju njihovi vojnici, zajahali su nas. Neko je morao da laje, neko da bleji ili reve. Ja sam morao da lajem, pa da revem”, kazao je B.

Svjedok je u Dretelju viđao Srećka Hecega, za kojeg misli da je bio “zapovjednik logora Dretelj”, Ediba Buljubašića, te Marinu Grubišić koja je bila stražar. On je kazao da ga je Marina jednom prilikom udarila u polni organ.

Svjedok će biti unakrsno ispitan 19. marta.

Povezane vijesti
Saznajte više
Ustavni sud odbio apelaciju osuđenog za zločine u Glamoču
Ustavni sud Bosne i Hercegovine odbio je kao neosnovanu apelaciju Duška Suvare, koji je osuđen na šest godina zatvora zbog silovanja i nečovječnog postupanja 1992. na području Glamoča, uz zaključak da nije povrijeđeno njegovo pravo na pravično suđenje, kao ni pravo na ličnu slobodu i sigurnost.
Moneyval stavio BiH u period posmatranja zbog nedostataka u sprečavanju pranja novca i finansiranja terorizma
Vijeće evropskog tijela za borbu protiv pranja novca Moneyval pozvalo je Bosnu i Hercegovinu da poboljša svoje mjere u borbi protiv pranja novca i finansiranja terorizma u izvještaju objavljenom početkom februara, dok domaće vlasti za Detektor sada priznaju da su utvrđeni fundamentalni nedostaci zbog kojih je država stavljena na posmatranje do februara 2026. godine i da rizikuje da bude označena kao mjesto sa strateškim nedostacima u suzbijanju nelegalnih tokova novca i njegovog korištenja za terorizam.