Nedjelja, 27 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Boško Mrkaja ispričao je kako je do 19. juna 1992. godine, kada je odveden u zatvor “Silos”, živio u selu Smucka kod Tarčina. Svjedok je ispričao da tokom boravka u “Silosu” nije bio tučen, ali da je čuo kako su stražari Azir i Kalember pretukli zatvorenika Đoku Vidića.

“Kalember je pitao Đoku odakle je i rekao mu: ‘Ti si taj što je mog daidžu zaklao.’ Taj dan mu ništa nije uradio, ali sutra je Azir došao i izveo Đoku. Istukli su ga”, kazao je svjedok, pojasnivši kako mu je Vidić rekao da su ga obojica stražara tukla.

Zajedno sa Mustafom Ðelilovićem, Fadilom Čovićem, Mirsadom Šabićem, Nezirom Kazićem, Bećirom Hujićem, Halidom Čovićem i Šerifom Mešanovićem, Nermin Kalember se tereti za zločine počinjene u logoru “Silos”, kasarni “Krupa” i Osnovnoj školi “9. maj”.

Bećir Hujić je bio upravnik, kao i zamjenik upravnika logora “Silos”, a iste funkcije obavljao je i Halid Čović. Kalember je bio stražar u “Silosu”, dok su ostali optuženi bili pripadnici civilne, vojne i policijske vlasti.

Mrkaja je kazao kako je Kalember, nakon nekoliko dana, opet prozvao Vidića, ali ga nije tukao, već ga je “samo vodio da čisti” toalete.

“Stražar Memišević se iživljavao nad nama. Tjerao nas je da po nekoliko sati stojimo mirno. Jednom je upravnik naišao, pitao nas što stojimo i rekao nam da sjednemo”, kazao je svjedok, dodavši da upravnik nije znao zašto zatvorenici stoje.

Govoreći o uslovima u “Silosu”, Mrkaja je rekao da su zatvorenici u početku imali jedan obrok dnevno, te da su ljudi umirali do gladi.

“Žalili smo se upravniku zatvora zbog hrane. Upravnik je bio Beća, ali nam je kazao: ‘Nema ni naša vojska hrane’”, rekao je svjedok, koji je “Silos” napustio početkom decembra 1992. godine.

Svjedoku je prezentovana presuda iz 1995. godine, kojom je osuđen zbog držanja oružja i rješenje o amnestiji, na šta je on kazao da nije ni znao da se protiv njega vodi postupak.

Na početku svjedočenja Mrkaja je rekao da je, mjesec ili dva prije zatvaranja, od Srpske demokratske stranke (SDS) dobio oružje, koje je predao prije nego što je uhapšen.

Nastavak suđenja planiran je za 7. mart.

S.U.

Najčitanije
Saznajte više
U Parizu otvoren spomenik žrtvama genocida u Srebrenici
Spomenik žrtvama genocida u Srebrenici otvoren je u petak na groblju Père Lachaise u Parizu, u okviru obilježavanja 30. godišnjice genocida.
Srabović i ostali: Potvrđeno 30 godina zatvora za zločine u Lukavcu
Apelaciono vijeće Suda Bosne i Hercegovine potvrdilo je prvostepenu presudu kojom su Zijad Srabović i još šest osoba osuđeni na ukupno 30 godina zatvora za zločine protiv civilnog stanovništva 1992. na području Lukavca.
Kampanje za Dodika plaćene iz budžeta entiteta
Ponovno odlučivanje o optužnici protiv Debevca, Mehmedagića i Pijuka
Podignuta optužnica za prijetnje sutkinji Seni Uzunović