Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Boško Mrkaja ispričao je kako je do 19. juna 1992. godine, kada je odveden u zatvor “Silos”, živio u selu Smucka kod Tarčina. Svjedok je ispričao da tokom boravka u “Silosu” nije bio tučen, ali da je čuo kako su stražari Azir i Kalember pretukli zatvorenika Đoku Vidića.

“Kalember je pitao Đoku odakle je i rekao mu: ‘Ti si taj što je mog daidžu zaklao.’ Taj dan mu ništa nije uradio, ali sutra je Azir došao i izveo Đoku. Istukli su ga”, kazao je svjedok, pojasnivši kako mu je Vidić rekao da su ga obojica stražara tukla.

Zajedno sa Mustafom Ðelilovićem, Fadilom Čovićem, Mirsadom Šabićem, Nezirom Kazićem, Bećirom Hujićem, Halidom Čovićem i Šerifom Mešanovićem, Nermin Kalember se tereti za zločine počinjene u logoru “Silos”, kasarni “Krupa” i Osnovnoj školi “9. maj”.

Bećir Hujić je bio upravnik, kao i zamjenik upravnika logora “Silos”, a iste funkcije obavljao je i Halid Čović. Kalember je bio stražar u “Silosu”, dok su ostali optuženi bili pripadnici civilne, vojne i policijske vlasti.

Mrkaja je kazao kako je Kalember, nakon nekoliko dana, opet prozvao Vidića, ali ga nije tukao, već ga je “samo vodio da čisti” toalete.

“Stražar Memišević se iživljavao nad nama. Tjerao nas je da po nekoliko sati stojimo mirno. Jednom je upravnik naišao, pitao nas što stojimo i rekao nam da sjednemo”, kazao je svjedok, dodavši da upravnik nije znao zašto zatvorenici stoje.

Govoreći o uslovima u “Silosu”, Mrkaja je rekao da su zatvorenici u početku imali jedan obrok dnevno, te da su ljudi umirali do gladi.

“Žalili smo se upravniku zatvora zbog hrane. Upravnik je bio Beća, ali nam je kazao: ‘Nema ni naša vojska hrane’”, rekao je svjedok, koji je “Silos” napustio početkom decembra 1992. godine.

Svjedoku je prezentovana presuda iz 1995. godine, kojom je osuđen zbog držanja oružja i rješenje o amnestiji, na šta je on kazao da nije ni znao da se protiv njega vodi postupak.

Na početku svjedočenja Mrkaja je rekao da je, mjesec ili dva prije zatvaranja, od Srpske demokratske stranke (SDS) dobio oružje, koje je predao prije nego što je uhapšen.

Nastavak suđenja planiran je za 7. mart.

S.U.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu