Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Sead Kurtić, bivši pripadnik HOS-a, kazao je da je 1992. godine vršio dužnost magacinera u kasarni Dretelj kod Čapljine, gdje je vidio zatvorene muškarce i žene srpske nacionalnosti.

“Nisam baš bio upućen, ali mislim da su zbog nacionalnosti zatvarani”, rekao je svjedok, dodavši da je od drugih vojnika čuo da su neki od njih udarani.

Odgovarajući na pitanja Tužilaštva BiH, svjedok je kazao da je čuo da se u Dretelju desilo ubistvo, te da se pričalo da su se dešavala silovanja žena i seksualna zlostavljanja muškaraca.

Za zločine počinjene nad zatočenim civilima srpske nacionalnosti 1992. godine u Dretelju optuženi su Ivan Zelenika, Srećko Herceg, Edib Buljubašić, Ivan Medić i Marina Grubišić-Fejzić.

Prema optužnici, Zelenika je bivši oficir HOS-a, Herceg komandant Dretelja, Buljubašić zamjenik komandanta kasarne u Dretelju, a Medić i Grubišić-Fejzić bivši stražari. Optuženi su da su učestvovali u tjeranju zatočenika na prisilni rad i mučenju, a od posljedica zlostavljanja nekoliko osoba je preminulo.

Kurtić je posvjedočio da je ključeve magacina i uniformu u Dretelju zadužio od Ivana Petrušića. Dodao je da je u tom objektu viđao i Ediba Buljubašića, ali da ne zna koju je funkciju on tada imao.

“Srećko Herceg bi isto povremeno dolazio i odlazio. Nosio je neke teke uvijek i pisao nešto”, kazao je svjedok, dodavši da nikada nije vidio da Herceg nekome izdaje naredbe.

Optuženu Marinu Grubišić, Kurtić je, kako je rekao, poznavao iz Čapljine. Naveo je i da ju je viđao u Dretelju.

“Funkciju nije imala, bila je vojnik kao i ja”, pojasnio je svjedok.

Zatvorenici u Dretelju, prema iskazu svjedoka, bili su smješteni nedaleko od njegovog magacina, te su bili zaključani.

“Dobivali su hranu, a otključavali i zaključavali su ih vojnici koji bi bili na straži”, kazao je on, dodavši da ne zna ko je bio zadužen za čuvanje zatvorenika.

Suđenje će se nastaviti 26. februara.

                           S.U.
Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu