Srijeda, 2 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Sudsko vijeće pozvalo je vještaka vojne struke kako bi pojasnio vezu Stanice javne bezbjednosti (SJB) u Čajniču i drugih organa na tom području u aprilu 1992. godine.

Vještak Mile Matijević je rekao kako je SJB u Čajniču prije ratnih sukoba u organizacionom smislu pripadao Centru službi bezbjednosti (CSB) u Goraždu, sve do donošenja Zakona o unutrašnjim poslovima Srpske Republike BiH.

“Zakon koji je donesen 1. aprila 1992. napravio je promjene, pa je SJB Čajniče pripao CSB-u Trebinje”, kazao je Matijević.

Tužilaštvo BiH tereti Milorada Živkovića i Duška Tadića za progon Bošnjaka s područja Čajniča, uključujući ubistvo civila počinjeno 19. maja 1992. na Mostini.

U optužnici stoji da je Živković bio načelnik Stanice javne bezbjednosti (SJB) u Čajniču i član Kriznog štaba općine Čajniče, a Tadić pripadnik paravojne jedinice “Plavi orlovi”.

Vještak je kazao kako je policija u to vrijeme kada su formirani Krizni štabovi mogla biti angažovana kao oružana sila.

Na pitanje Darka Samardžića, predsjedavajućeg Sudskog vijeća, da li je Krizni štab mogao da utiče i izdaje naredbe načelniku SJB-a Čajniče, vještak je potvrdno odgovorio, ali je dodao da je načelnik mogao procijeniti da li je ta naredba u skladu sa zakonom.

“Oni su se mogli suprotstaviti naredbama ukoliko su one bile nelegitimne, iako iz materijala koji sam dobio takvih slučajeva nema”, ustvrdio je Matijević.

Vještak je rekao da su u to vrijeme postojale paravojne formacije na području cijele BiH, ali da iz materijala koje je dobio za izradu nalaza ne može o tome detaljnije govoriti.
                                                                                                                                      
                                                                                                                                   M.B.

Najčitanije
Saznajte više
Podignuta optužnica protiv Ranka Debeveca i Osmana Mehmedagića godinu i po od hapšenja
Protiv suspendovanog predsjednika Državnog suda Ranka Debeveca i bivšeg direktora Obavještajno-sigurnosne agencije Osmana Mehmedagića Tužilaštvo Bosne i Hercegovine podignulo je optužnicu godinu i pol dana nakon njihovog hapšenja.
Lučić i ostali: Revizija pokazala nedostatke u trošenju reprezentacije i korištenju vozila
Na suđenju bivšem ministru za ljudska prava i izbjeglice Milošu Lučiću i ostalima za zloupotrebu položaja, svjedoci Tužilaštva Bosne i Hercegovine govorili su o nedostacima i neuobičajenim situacijama koje su utvrdili prilikom revizija poslovanja u vezi sa troškovima reprezentacije i korištenja službenih vozila.
Uložene žalbe na presudu Draganu Šojiću