Četvrtak, 27 augusta 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Tužiteljica Džemila Begović je u kratkom obrazloženju navela da bi boravkom na slobodi optuženi mogao uticati na svjedoke i saučesnike.

Dragičević je optužen da je, kao pripadnik Oružanih snaga Republike Srpske (RS), silovao jednu ženu, te učestvovao u maltretiranju, pljačkanju i nezakonitom zatvaranju nesrpskih civila.

Tužilaštvo smatra da je optuženi bio saučesnik Veselina Vlahovića zvanog Batko, kojeg tereti za ubistva, zlostavljanja, pljačku, nestanke i druge zločine.

Branilac Duško Tomić predložio je Sudu BiH da Dragičeviću, koji živi u Bijeljini, odredi kućni pritvor.

“Svi svjedoci su zaštićeni, ne znamo ko su oni, i da hoće uticati, ne može”, naveo je branilac Tomić.

On se osvrnuo i na zdravstveno stanje optuženog, rekavši da je imao srčani i moždani udar, zbog čega uzima tablete.

Sud BiH će odluku o produženju pritvora donijeti naknadno.

                          A.J.

Najčitanije
Saznajte više
Vojni put i smrt ratnog zločinca Ratka Mladića
Bivši komandant Glavnog štaba Vojske Republike Srpske (VRS) Ratko Mladić preminuo je u Hagu u 84. godini života. Detektor donosi pregled najznačajnijih događaja iz njegovog vojnog puta i tokom postupka pred Haškim tribunalom, gdje je osuđen zbog genocida i drugih zločina.
Preminuo Ratko Mladić, doživotno osuđen za genocid i druge zločine u BiH
Bivši komandant Glavnog štaba Vojske Republike Srpske (VRS) Ratko Mladić, osuđen za genocid nad Bošnjacima i druge zločine u Bosni i Hercegovini na doživotnu kaznu zatvora, preminuo je u Haagu, potvrdio je za Detektor Demo Beriša, srbijanski ministar za ljudska i manjinska prava.
Miroslav Kraljević: Izjava izazvala strah kod preživjelih žrtava rata
Debevec i ostali: Javnost isključena na zahtjev Odbrane
Ponovno odbijen zahtjev za prijevremeno puštanje Ratka Mladića u Srbiju
Novaković pravosnažno oslobođen, Karlici ponovno suđenje za zločine u Bosanskom Novom