Srijeda, 17 juna 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Dževad Muratbegović, tužilac Tužilaštva BiH, predložio je da se Milisavljeviću produži pritvor zbog opasnosti od bjekstva, te mogućnosti da bi na slobodi mogao uticati na saučesnike.

“Osumnjičeni ima državljanstvo i Srbije. Prije hapšenja, želio je otići u Rusiju, gdje je planirao rad”, kazao je Muratbegović.

On je naveo da je zatražio produženje pritvora za deset dana, pojasnivši da je Tužilaštvo optužnicu protiv Milisavljevića, te Miloša Pantelića i Ljubomira Tasića za zločine počinjene na području Višegrada dostavilo Sudu BiH na potvrđivanje 17. septembra.

Odbrana se protivila produženju pritvora, navodeći da iskazi svjedoka nisu vjerodostojni, te da se iz njih ne može zaključiti da je osumnjičeni počinio djela za koja se sumnjiči.

Borislav Jamina, Milisavljevićev branilac, rekao je da njegov branjenik ne namjerava pobjeći niti stupiti u kontakt sa drugim osumnjičenima, te na taj način ometati postupak.

Milisavljević je kazao da je za šest mjeseci 30 puta prelazio granicu Srbije i BiH, te da nema namjeru da bježi.

“Nemam namjeru bježati, nije me uplašila zaprijećena kazna, mene interesuje istina, kao i vas”, rekao je Milisavljević obraćajući se Sudskom vijeću.

Državni sud će odlučiti o prijedlogu Tužilaštva BiH naknadno.

U nepotvrđenoj optužnici Tužilaštva BiH navodi se da su Milisavljević i Pantelić, bivši pripadnici rezervnog sastava Stanice javne bezbjednosti (SJB) Višegrad, i Tasić, nekadašnji pripadnik Vojske Republike Srpske (VRS), od aprila do kraja juna 1992. godine, izvršili progon bošnjačkog stanovništva na području općine Višegrad.

Milisavljević se u pritvoru nalazi od juna ove godine.

A.S.
Najčitanije
Saznajte više
Nova prijava protiv državnih tužilaca u istom tužilaštvu otvara pitanje objektivnosti
Iako je po zakonu Tužilaštvo Bosne i Hercegovine jedino nadležno za postupanje po krivičnim prijavama protiv državnih uposlenika, uključujući i glavnog državnog tužioca, ostaje otvoreno pitanje koliko ovakve prijave imaju smisla kada o njima odlučuju tužioci iz iste institucije. Pravnici upozoravaju da takav sistem otvara pitanje objektivne pristrasnosti i zahtjeva zakonsko rješenje koje bi otklonilo sumnje u objektivnost postupka.
Apel za pronalazak nestalih osoba sa područja Vogošće traje već 34 godine
Bacanjem cvijeća u rijeku Bosnu i prigodnim programom, porodice nestalih osoba općine Vogošća prisjetile su se svojih najmilijih, te apelovale na sve one koji imaju informacije da progovore gdje su tijela skoro 60 nestalih osoba s ovog područja.
Juro Čalušić oslobođen za zločine u Odžaku