Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

ooptuženog prigovorila je na autentičnost ovih dokumenata.

Prema popisu vojnih osoba od 28. juna 1995. godine, koji je uložio tužilac Adnan Gulamović, optuženi Veselko i Ivo Raguž su u julu 1992. stupili u oružane snage.

Za optuženog Veselka Raguža stoji da je istupio iz jedinice dvije godine poslije, dok za Ivu Raguža nije naveden datum odlaska iz jedinice.

Odbrana prvooptuženog Veselka Raguža je prigovorila na autentičnost dokaza, jer je, kako je naglasio branilac Predrag Radovanović, u spis već uložen dokaz Tužilaštva BiH u kojem stoji da je Veselko Raguž istupio iz jedinice 19. aprila 1996. godine.

“Dakle, to je kontradiktorno, jer je očito da podaci iz jednog od ovih dokaza nisu tačni”, kazao je Radovanović.

Tužilaštvo BiH tereti Veselka Raguža, bivšeg zapovjednika Četvrte bojne brigade “Knez Domagoj” HVO-a, i Ivu Raguža, bivšeg pripadnika te brigade, da su u julu i augustu 1993. učestvovali u zločinima počinjenim nad civilima u Stocu i Čapljini.

Kako je navedeno u optužnici, Veselko Raguž je naređivao, pomagao ili učestvovao u nezakonitom hapšenju i zatvaranju civila, te preseljenju bošnjačkih žena i djece, dok je Ivo Raguž optužen za fizičko zlostavljanje civila.

Naredno ročište je zakazano za 20. avgust, kada će biti nastavljeno uvođenje materijalnih dokaza.

                                                                                                                                   M.B.
                                                                                                                                           

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu