Petak, 9 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Alaga Bajramović, branilac optuženog, u završnom izlaganju istakao je da nijedan dokaz Državnog tužilaštva ne upućuje na to da se na području djelovanja Petog korpusa Armije BiH (ABiH) vršilo sistematsko hapšenje civila srpske nacionalnosti.

“Ružnić nije bio odgovoran za status zarobljenika. On nije učestvovao u formiranju zatočeničkih centara, kako ih naziva Optužba, odnosno sabirnih centara, kako ih naziva Odbrana. Dokazi jasno govore da Ružnić nije vršio hapšenje ili nezakonito pritvaranje niti je imao ovlast da odredi uslove u centrima”, rekao je Bajramović.

Ružnića Tužilaštvo BiH tereti, uz Mehuru Selimovića i Emira Mustafića, za učešće u zatvaranju pripadnika vojske i policije Republike Srpske (RS) te civila u zatočeničke centre u Bihaću, Cazinu i Bosanskom Petrovcu između 1994. i 1996. godine.

Prema optužnici, Selimović je bio referent za kontraobavještajne poslove i zamjenik načelnika Odjeljenja vojne bezbjednosti Petog korpusa ABiH, Ružnić pomoćnik komandanta za poslove bezbjednosti, a Mustafić vojni policajac.

Državno tužilaštvo je u završnoj riječi zatražilo od Sudskog vijeća da svu trojicu bivših pripadnika ABiH proglasi krivima, dok je Odbrana Selimovića zatražila oslobađajuću presudu.

Branilac Bajramović rekao je da su sabirni centri u u Bihaću, Cazinu i Bosanskom Petrovcu imali “jasan sistem komande, od upravnika do stražara”, a da Ružnić nije bio član tog sistema.

“Ružnić jeste vršio ispitivanja ratnih zarobljenika, ali po jasnim uputama svojih nadređenih. To je bio legitiman i društveno opravdan posao s obzirom da je ratne zarobljenike ispitivao o ratnim zločinima i masovnim grobnicama”, kazao je Bajramović.

Branilac je dodao da je optužnica Tužilaštva BiH u određenim dijelovima nerazumljiva budući da se navodi da je Ružnić dozvoljavao nepoznatim počiniocima da maltretiraju zarobljenike.

“Na ovaj način nemoguće je izvršiti provjeru da li je postojao sistem subordinacije u odnosu tih nepoznatih osoba i optuženog Ružnića”, rekao je Bajramović.

Iznošenje završne riječi drugooptuženog bit će nastavljeno u srijedu, 18. jula.

D.Dž.
Najčitanije
Saznajte više
Logoraši iz Hadžića traže brže procesuiranje ratnih zločina i pronalazak 51 nestale osobe
Preživjeli iz Hadžića se uoči 33. godišnjice zločina prisjećaju trauma iz logora i traže procesuiranje odgovornih te pronalazak 51 nestalog logoraša.
Sud u Livnu nakon tri godine kašnjenja ispoštovao odluku Ustavnog suda o predavanju nekretnine u posjed
Općinski sud u Livnu je nakon 13 godina pravnog procesa i tri godine od presude Ustavnog suda Bosne i Hercegovine predao u posjed nekretninu kompaniji “Best“ iz Travnika čiji vlasnik, uprkos presudama sudova, godinama nije mogao ući u svoj posjed.