Nedjelja, 27 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Alaga Bajramović, branilac optuženog, u završnom izlaganju istakao je da nijedan dokaz Državnog tužilaštva ne upućuje na to da se na području djelovanja Petog korpusa Armije BiH (ABiH) vršilo sistematsko hapšenje civila srpske nacionalnosti.

“Ružnić nije bio odgovoran za status zarobljenika. On nije učestvovao u formiranju zatočeničkih centara, kako ih naziva Optužba, odnosno sabirnih centara, kako ih naziva Odbrana. Dokazi jasno govore da Ružnić nije vršio hapšenje ili nezakonito pritvaranje niti je imao ovlast da odredi uslove u centrima”, rekao je Bajramović.

Ružnića Tužilaštvo BiH tereti, uz Mehuru Selimovića i Emira Mustafića, za učešće u zatvaranju pripadnika vojske i policije Republike Srpske (RS) te civila u zatočeničke centre u Bihaću, Cazinu i Bosanskom Petrovcu između 1994. i 1996. godine.

Prema optužnici, Selimović je bio referent za kontraobavještajne poslove i zamjenik načelnika Odjeljenja vojne bezbjednosti Petog korpusa ABiH, Ružnić pomoćnik komandanta za poslove bezbjednosti, a Mustafić vojni policajac.

Državno tužilaštvo je u završnoj riječi zatražilo od Sudskog vijeća da svu trojicu bivših pripadnika ABiH proglasi krivima, dok je Odbrana Selimovića zatražila oslobađajuću presudu.

Branilac Bajramović rekao je da su sabirni centri u u Bihaću, Cazinu i Bosanskom Petrovcu imali “jasan sistem komande, od upravnika do stražara”, a da Ružnić nije bio član tog sistema.

“Ružnić jeste vršio ispitivanja ratnih zarobljenika, ali po jasnim uputama svojih nadređenih. To je bio legitiman i društveno opravdan posao s obzirom da je ratne zarobljenike ispitivao o ratnim zločinima i masovnim grobnicama”, kazao je Bajramović.

Branilac je dodao da je optužnica Tužilaštva BiH u određenim dijelovima nerazumljiva budući da se navodi da je Ružnić dozvoljavao nepoznatim počiniocima da maltretiraju zarobljenike.

“Na ovaj način nemoguće je izvršiti provjeru da li je postojao sistem subordinacije u odnosu tih nepoznatih osoba i optuženog Ružnića”, rekao je Bajramović.

Iznošenje završne riječi drugooptuženog bit će nastavljeno u srijedu, 18. jula.

D.Dž.
Najčitanije
Saznajte više
U Parizu otvoren spomenik žrtvama genocida u Srebrenici
Spomenik žrtvama genocida u Srebrenici otvoren je u petak na groblju Père Lachaise u Parizu, u okviru obilježavanja 30. godišnjice genocida.
Srabović i ostali: Potvrđeno 30 godina zatvora za zločine u Lukavcu
Apelaciono vijeće Suda Bosne i Hercegovine potvrdilo je prvostepenu presudu kojom su Zijad Srabović i još šest osoba osuđeni na ukupno 30 godina zatvora za zločine protiv civilnog stanovništva 1992. na području Lukavca.
Kampanje za Dodika plaćene iz budžeta entiteta
Ponovno odlučivanje o optužnici protiv Debevca, Mehmedagića i Pijuka
Podignuta optužnica za prijetnje sutkinji Seni Uzunović