Četvrtak, 18 decembra 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Dušanka Majkić, zastupnica u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH, obišla je zatvorenike srpske nacionalnosti u KPZ-u Zenica koji su osuđeni za ratne zločine, te najavila mogućnost da se preispitaju njihove presude.

“Razgovarala sam sa šest osuđenika. Oni predlažu da Republika Srpska formira nezavisni advokatski tim koji bi istražio do kakvih strašnih manipulacija je došlo u tim presudama jer oni imaju dokaze da nisu bili tu kada su se desili navodni zločini za koje su oni osuđeni”, izjavila je Majkić.

Ona je dodala da se osuđenici žale kako im porodice ne mogu dolaziti u posjetu i da ih “drugi zatvorenici i stražari” fizički zlostavljaju.

Ove navode je pak negirao direktor KPZ-a Zenica Nihad Spahić, koji je rekao da je pregledom knjige žalbi utvrđeno da su se u posljednjih godinu i po dana žalila samo dva zatvorenika srpske nacionalnosti.

“Lani smo imali 226 disciplinskih prijava, od kojih samo jedan slučaj da je Srbin bio oštećena strana. Taj slučaj je ispitan, a počinitelj kažnjen. Ovaj zavod su, za razliku od drugih, pohvalile međunarodne organizacije zato što nema zlostavljanja zatvorenika od strane zaposlenika”, kazao je Spahić.

Spahić je otkrio da u KPZ-u Zenica trenutno kaznu izdržava 27 osuđenika za ratne zločine – 14 Bošnjaka, devet Srba i četiri Hrvata.  

Jasminka Džumhur, ombudsman za ljudska prava BiH, rekla je da je ovo treći put da posjećuje zatvor u Zenici i tvrdi da još uvijek nisu završene istrage povodom žalbi 17 zatvorenika.

“Zatvorski sistem u BiH daleko je od međunarodnih standarda. Kada pripremimo specijalni izvještaj o ovim žalbama, mi ćemo krajem juna ili početkom jula organizovati zajednički sastanak predstavnika zavoda, ministarstava pravde i parlamenata”, najavila je Džumhur.

Dušanka Majkić je rekla i da se osuđenici srpske nacionalnosti žale što im nije omogućeno da “traže premještaj u zatvor koji je bliži njihovom mjestu stanovanja”.

Dž.S.
Najčitanije
Saznajte više
Zgrada Suda Bosne i Hercegovine. Foto: Detektor
Oslobođeni za zločin u Vlasenici traži više od 300 hiljada maraka odštete
Milenko Gojgolović je u tužbenom zahtjevu protiv Bosne i Hercegovine zatražio da mu se isplati materijalna i nematerijalna šteta, uz zakonske zatezene kamate, u iznosu većem od 300.000 maraka nakon što je pravomoćno oslobođen optužbe za zločin u logoru "Sušica" u Vlasenici tokom ljeta 1992. godine.
Ilustracija. Foto: Pixabay
Prijetnje bombama poput onih bh. školama poslane i u nekoliko drugih zemalja
Slične prijetnje bombom školama u kojima se traži uplata novca u kriptovalutama koje su u četvrtak poslane nizu škola u Republici Srpskoj i Tuzli, posljednjih mjeseci su poslane i školama u Indiji te kompanijama u SAD-u.
Preminuo Slavko Aleksić, osuđen za izazivanje mržnje u Višegradu