Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Odlukom Državnog suda, Muderizoviću su određene mjere zabrane napuštanja mjesta boravišta, privremeno oduzimanje putnih isprava, zabrana sastajanja i kontaktiranja ili povezivanja sa određenim osobama.

U saopštenju Suda BiH precizira se da je optuženom Muderizoviću određena zabrana približavanja u “rastojanju od najmanje 100 metara sa suoptuženim, svjedocima navedenim u optužnici, te ostalim osobama koje imaju bilo kakva saznanja o ovom predmetu”.

Izrečene mjere zabrane, prema odluci Suda BiH, mogu trajati dok za tim postoji potreba, a kontrola opravdanosti će se vršiti svaka dva mjeseca.

U slučaju da optuženi prekrši neku od izrečenih mjera zabrane, može mu se odrediti pritvor.

Muderizoviću se pred Sudom BiH sudi zajedno sa Ramizom Avdovićem i Iliuan-Nicolaeom Vintilom za zločine počinjene u kasani “Viktor Bubanj” u Sarajevu, gdje su zatočeni civili srpske nacionalnosti bili podvrgnuti namjernom nanošenju snažnog tjelesnog ili duševnog bola, te prisiljavani na rad.

Tužilaštvo BiH tereti ih da su od kraja juna do kraja novembra 1992. godine, kao članovi udruženog zločinačkog poduhvata, učestvovali u uspostavljanju i održavanju sistema zlostavljanja civila srpske nacionalnosti.

Muderizović je, kako stoji u optužnici, bio komandir vojnog zatvora u kasarni “Viktor Bubanj”, Avdović komandir straže u ovim objektima, a Vintila kuhar i stražar u nekadašnjoj kasarni.

Muderizović se nalazio u pritvoru od oktobra 2011. godine.

Suđenje u ovom predmetu počelo je 22. marta ove godine.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu