Petak, 9 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Državno tužilaštvo je donijelo naredbu da se obustavi istraga protiv Ejupa Ganića, Hasana Efendića, Zaima Backovića, Jovana Divjaka, Jusufa Pušine, Emina Švrakića, Dragana Vikića, Fikreta Muslimovića, Dževada Topića, Jovice Berovića, Rešada Jusupovića, Jusufa Kecmana, Damira Dolana i Ibrahima Hodžića, jer je utvrđeno da u radnjama navedenih osumnjičenih nisu sadržana obilježja krivičnog djela.

“Nakon opsežne istrage, naredba o obustavi istrage protiv navedenih osumnjičenih osoba donesena je na temelju 352 izjave svjedoka, te 412 materijalnih dokaza koji uključuju dokumente, videozapise, presretnute razgovore i druge dokazne materijale”, navodi se u saopćenju Državnog tužilaštva.

U Tužilaštvu BiH navode da se dalje nastavlja istraga za ubistvo sedam i ranjavanje 14 osoba u Dobrovoljačkoj ulici.

“Istraga u vezi sa ovim radnjama se nastavlja zbog postojanja osnova sumnje da je počinjeno krivično djelo ratnog zločina jer je na žrtve otvarana vatra nakon što su bile onesposobljene za borbu ili dok su se nalazile u sanitetskom vozilu”, stoji u saopćenju Tužilaštva.

Tokom istrage, kako se navodi u saopćenju Tužilaštva BiH, utvrđeno je da je dio zarobljenih vojnika iz kolone Jugoslavenske narodne armije (JNA) odveden u prostorije FIS-a, Centralnog zatvora i štaba Teritorijalne odbrane (TO), i da je u tim prostorijama vršeno zlostavljanje i maltretiranje tih zarobljenika, te da se istraga u vezi s ovim radnjama nastavlja.

Istragu o stradanjima u Dobrovoljačkoj ulici vodi, uz Tužilaštvo BiH, i Tužilaštvo za ratne zločine Srbije. Na osnovu zahtjeva Srbije, Ejup Ganić i Jovan Divjak su bili uhapšeni u Velikoj Britaniji, odnosno Austriji, zbog sumnje da su učestvovali u zločinu u Dobrovoljačkoj ulici, ali su sudovi u tim zemljama odbili izručiti Srbiji bosanskohercegovačke građane.

Na odluku o obustavi istrage moguće je podnijeti žalbu uredu glavnog tužioca.

Najčitanije
Saznajte više
Logoraši iz Hadžića traže brže procesuiranje ratnih zločina i pronalazak 51 nestale osobe
Preživjeli iz Hadžića se uoči 33. godišnjice zločina prisjećaju trauma iz logora i traže procesuiranje odgovornih te pronalazak 51 nestalog logoraša.
Sud u Livnu nakon tri godine kašnjenja ispoštovao odluku Ustavnog suda o predavanju nekretnine u posjed
Općinski sud u Livnu je nakon 13 godina pravnog procesa i tri godine od presude Ustavnog suda Bosne i Hercegovine predao u posjed nekretninu kompaniji “Best“ iz Travnika čiji vlasnik, uprkos presudama sudova, godinama nije mogao ući u svoj posjed.