Članak

Memić i ostali: Strijeljanje u Trusini

20. Decembra 2011.10:50
Na suđenju za zločine u Trusini (općina Konjic), svjedokinja Tužilaštva BiH je ispričala kako nije vidjela stijeljanje muškaraca u aprilu 1993. godine, jer su vojnici odveli žene i djecu iza jedne kuće.

This post is also available in: English

Svjedočeći pred Sudom BiH, Mara Drljo je ispričala kako je 16. aprila 1993. godine počeo napad na Trusinu, te da su vojnici koji su tada došli u selo postrojili žene i djecu, a Milku Drljo poslali da ode na brdo Križ po pripadnike Hrvatskog vijeća obrane (HVO), nakon čega su i njih postrojili.

“Nas žene su odveli iza jedne kuće, valjda onda kada su htjeli da strijeljaju muškarce”, kazala je Drljo, koja je sa svjedočenjem počela 16. decembra ove godine, kada je kazala da je među ubijenim muškarcima bio i njen suprug Franjo.

Za ubistva 18 civila i četiri pripadnika HVO-a počinjena u selu Trusina 16. aprila 1993. godine, Tužilaštvo BiH tereti Mensura Memića, Dževada Salčina zvanog Struja, Senada Hakalovića, Nedžada Hodžića, Nihada Bojadžića i Zulfikara Ališpagu.

U optužnici stoji da su Memić, Salčin i Hodžić, bivši pripadnici Specijalnog odreda “Zulfikar” pri Štabu Vrhovne komande Armije BiH (ABiH), i Hakalović, nekadašnji pripadnik 45. brigade “Neretvica” ABiH, učestvovali u napadu na Trusinu i ubistvima civila i ratnih zarobljenika.

Napadom je, kako se navodi u optužnici, rukovodio Bojadžić, tadašnji zamjenik komandanta odreda “Zulfikar”. Optuženi Ališpago, bivši komandant istog odreda, tereti se što nije kaznio vojnike koji su učestvovali u strijeljanju.

Svjedokinja Drljo je dodala kako nije mogla vidjeti ko je strijeljao muškarce iz sela, ali da je među vojnicima koji su taj dan došli u selo Trusina prepoznala sina Zaima Hakalovića, mada mu nije znala ime. “Prepoznala sam ga jer je ličio na oca”, pojasnila je Drljo.

Nakon što su muškarci strijeljani, kako je rekla svjedokinja, žene i djeca su krenuli prema brdu Križ i nosili su oružje.

“Meni su dali neku pušku. Ne znam koliko nas je bilo, ali svako je nosio ponešto od oružja”, kazala je Drljo.

Na upit Odbrane optuženog Ališpage da li je tačno da je, u jednoj od ranijih izjava koju je dala Državnom tužilaštvu, rekla da je među vojnicima koji su došli u selo bila i jedna žena, svjedokinja je kazala da jeste, ali da ništa o njoj ne zna.

“Samo znam da su ljudi mrtvi i da ih više nema. Ne znam šta ćete me više pitati”, rekla je svjedokinja.

Nastavak suđenja zakazan je za 23. decembar 2011. godine.

Selma Učanbarlić


This post is also available in: English