Petak, 9 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Branilac osumnjičenog Lučića, koji je uhapšen 17. novembra ove godine, tražio je njegovo puštanje na slobodu uz mjere zabrane. Sud BiH će odluku donijeti naknadno.

Vesna Ilić, tužiteljica Tužilaštva BiH, rekla je da bi osumnjičeni Lučić po puštanju na slobodu mogao pobjeći u neku od susjednih zemalja, uticati na svjedoke i saučesnike, te da bi moglo doći do narušavanja javnog reda i mira.

“Osumnjičeni nema drugog državljanstva osim bosanskog. Međutim, suočen je s teškim krivičnim djelom i to bi mogao biti razlog zašto bi mogao prijeći u susjedne zemlje. Mogao bi ometati krivični postupak i uticati na saučesnike i svjedoke”, rekla je Ilić.

Tužilaštvo BiH vodi istragu u kojoj Lučića sumnjiči da je odgovoran za progon, ubistva, zatvaranja i prisilna premještanja stanovništva bošnjačke nacionalnosti za vrijeme i nakon napada na Gacko i okolna sela 1992. godine.

Prema tužiteljici, Lučić je u svojstvu bivšeg komandanta Teritorijalne odbrane (TO) Gacko i člana Kriznog štaba i Ratnog predsjedništva te općine, zajedno s drugim osobama, učestvovao u udruženom zločinačkom poduhvatu.

Refik Serdarević, branilac osumnjičenog, rekao je da Lučić “ničim nije pokazao da bi određivanje pritvora bilo osnovano”, naglasivši da ga niti jedan od saslušanih svjedoka ne spominje u negativnom kontekstu.

Sudu se obratio i osumnjičeni Lučić, koji je rekao da se “ne smatra krivim i zato nije pobjegao”.

A.J.
Najčitanije
Saznajte više
Logoraši iz Hadžića traže brže procesuiranje ratnih zločina i pronalazak 51 nestale osobe
Preživjeli iz Hadžića se uoči 33. godišnjice zločina prisjećaju trauma iz logora i traže procesuiranje odgovornih te pronalazak 51 nestalog logoraša.
Sud u Livnu nakon tri godine kašnjenja ispoštovao odluku Ustavnog suda o predavanju nekretnine u posjed
Općinski sud u Livnu je nakon 13 godina pravnog procesa i tri godine od presude Ustavnog suda Bosne i Hercegovine predao u posjed nekretninu kompaniji “Best“ iz Travnika čiji vlasnik, uprkos presudama sudova, godinama nije mogao ući u svoj posjed.