Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

 Centar za postkonfliktna istraživanja i Centar za pravdu i pomirenje, u saradnji sa Uredom specijalnog savjetnika za prevenciju genocida Ujedinjenih nacija (UN), u Sarajevu su organizirali seminar o prevenciji genocida, na kojem se govorilo o radu ovog tijela UN-a i lekcijama naučenim iz Srebrenice.

Na seminaru je bilo govora o načinima smanjenja tenzija i ublažavanja razina sukoba u svijetu, kako bi se razmotrile rane preventivne strategije u cilju sprečavanja genocida i zaštite civila u kriznim i pretkriznim situacijama.

Edina Bećirević, predsjednica Upravnog odbora Centra za pravdu i pomirenje, kazala je u uvodnom izlaganju kako je “iznimno značajno da se 16 godina nakon genocida u Srebrenici održava ovakav seminar u BiH”.

“Naša je dužnost da se bavimo pitanjem prevencije genocida, jer bismo morali imati strah od ponavljanja strahota rata. Voljela bih reći da nam nije potrebno nakon ovoliko godina da se vraćamo na tu temu, ali nakon 16 godina od rata, situacija u BiH je jako loša i nestabilna”, kazala je Bećirević.

Slično mišljenje izrazila je i Elmina Kulašić iz Centra za postkonfliktna istraživanja, koja je dodala da je značajno raditi na “liječenju rana prošlosti i zaustavljanju budućih zločina”.

“Transparentnost, demokratija i nadasve pravda ključni su za trajan mir u BiH i pomirenje koje će pomoći u izgradnji države BiH”, dodala je Kulašić.

Seminaru održanom 20. i 21. juna u Sarajevu prisustvovalo je tridesetak članova udruženja žrtava iz cijele BiH i saveza logoraša Republike Srpske i BiH, kao i pripadnici nevladinih organizacija iz BiH.

D.Dž.
Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu