Utorak, 1 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Ismet Mehić, branilac Kozine, rekao je da nepojavljivanje optuženog znači da se “ne osjeća krivim”.

“On je sigurnio primio sudski poziv da se pojavi na ročištu na adresi navedenoj u optužnici, ali sigurno neće prisustvovati postupku”, kazao je Mehić.

Mirko Lečić, tužilac Tužilaštva BiH, predložio je Državnom sudu da izda nalog za njegovo hapšenje.

“On je pokazao nespremnost da poštuje Sud, i predlažem da mu Sud odredi pritvor”, rekao je Lečić. Sud će donijeti odluku o određivanju pritvora naknadno.

Tužiteljstvo BiH tereti Marijana Kozinu za zločine nad Bošnjacima počinjene u Vitezu u junu 1993. godine. U optužnici se navodi da je Kozina, bivši pripadnik jedinice za specijalne namjene “Vitezovi” pri Hrvatskom vijeću obrane (HVO) u Vitezu, učestvovao u ubistvima pet civila u naselju Klupe u blizini Viteza.

Tužiteljstvo smatra da je Kozina, zajedno sa drugim pripadnicima jedinice “Vitezovi”, nasilno izveo troje bošnjačkih civila iz njihovog stana i zaplijenio njihovu imovinu.

Optužnica navodi da su “civili izvedeni iz stana i odvezeni autom do mjesta zvanog Klupe, gdje su ih izvukli iz auta i ubili pored rijeke Lašve, pucajući u njih iz vatrenog automatskog oružja.” Kako se dalje navodi, optuženi se zatim vratio po dva bošnjačka civila, koja su ostala u stanu, odveo ih u Klupe i ubio.

Kozina, koji živi u Hrvatskoj, identificiran je putem suradnje sa međunarodnim vlastima.

Optužnicu protiv Kozine Sud BiH je potvrdio u decembru 2010. godine.

V.H.

Najčitanije
Saznajte više
Domaće institucije trebaju preuzeti veću odgovornost u procesu pronalaska nestalih
Traganje za nestalim osobama je investicija u budućnost, a Bosna i Hercegovina treba osnažiti svoje kapacitete i osamostaliti se na putu ka pronalasku onih za kojima se više od tri decenije nakon ratnih sukoba traga, rečeno je tokom panel-diskusije o potrazi za nestalim.
Dijeljenje provjerenih činjenica o genocidu kao očuvanje sjećanja na Srebrenicu
Memorijalni centar Srebrenica je, povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida, objavio publikaciju “Naša priča, naše obećanje“ u kojoj su navedene informacije o historijskom kontekstu pada Srebrenice i genocidu počinjenom u zoni koju su Ujedinjene nacije proglasile sigurnom.