Nedjelja, 27 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Državno tužilaštvo smatra kako postoji osnovana sumnja da je Jasko Gazdić tokom 1992. godine “u nekoliko navrata silovao najmanje četiri ženske osobe nesrpske nacionalnosti”, te da je među žrtvama bilo i djece.

“Tužilaštvo je došlo do saznanja da je jedna od silovanih žena u to vrijeme imala svega 12 godina. Također, postoji osnovana sumnja da je Gazdić počinio silovanja tako što je četiri osobe izvodio iz fiskulturne sale ‘Partizan’, gdje su zatočenici bili uglavnom žene i djeca. Odvodio ih je u obližnji stan i uz prisilu silovao”, kazao je Behaija Krnjić, tužilac Tužilaštva BiH.

Obrazlažući razloge za određivanje pritvora, tužilac Krnjić je naglasio kako niti jedna okolnost nije promijenjena u odnosu na ranije određivanje pritvora, te dodao kako Tužilaštvo u narednom periodu planira saslušati nove svjedoke, te prikupiti materijalne dokaze.

Polovinom aprila Gazdiću je određen pritvor zbog opasnosti od bjekstva, mogućnosti utjecanja na svjedoke i saučesnike, kao i zbog “stvarne prijetnje od narušavanja javnog reda i mira” ukoliko bude pušten na slobodu.

Tužilac Krnjić je naglasio kako je osumnjičeni nesporno državljanin Bosne i Hercegovine, koju je napustio 1992. godine.

“Otišao je u Crnu Goru i nikada se nije vraćao. Sve do onog dana kada je krenuo da pribavi odgovarajuće dokumente jer mu je bio ugrožen boravak u Crnoj Gori. Ukoliko ga Sudsko vijeće pusti na slobodu, smatramo da bi osumnjičeni vrlo lako postao nedostupan pravosudnim organima”, smatra tužilac.

Gazdić se nalazi u pritvoru od 22. aprila ove godine, nakon što je dan prije uhapšen na Međunarodnom graničnom prijelazu Klobuk.

Odbrana Jaska Gazdića tvrdi kako on nije počinio djela za koja se sumnjiči, ističući da za produženje pritvora nema pravne osnove.

“Svako lišenje slobode mora biti obrazloženo materijalnim dokazima, a Odbrana nije zaprimila niti jedan”, istakla je Zumreta Akagić-Bavčić, braniteljica osumnjičenog.

Tužilaštvo je pak istaklo kako namjerava dostaviti zapisnike datih izjava svjedoka i žrtava, ali nakon što ih rediguje, kako bi se “zaštitili njihovi identiteti”.

Sud BiH će odluku o produženju pritvora osumnjičenom Gazdiću donijeti naknadno.

J.Đ.
Najčitanije
Saznajte više
U Parizu otvoren spomenik žrtvama genocida u Srebrenici
Spomenik žrtvama genocida u Srebrenici otvoren je u petak na groblju Père Lachaise u Parizu, u okviru obilježavanja 30. godišnjice genocida.
Srabović i ostali: Potvrđeno 30 godina zatvora za zločine u Lukavcu
Apelaciono vijeće Suda Bosne i Hercegovine potvrdilo je prvostepenu presudu kojom su Zijad Srabović i još šest osoba osuđeni na ukupno 30 godina zatvora za zločine protiv civilnog stanovništva 1992. na području Lukavca.
Kampanje za Dodika plaćene iz budžeta entiteta
Ponovno odlučivanje o optužnici protiv Debevca, Mehmedagića i Pijuka
Podignuta optužnica za prijetnje sutkinji Seni Uzunović