Subota, 10 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Sud u Beču odredio je pritvor Jovanu Divjaku, umirovljenom generalu Armije BiH (ABiH), potvrdio je za BIRN – Justice Report Haris Hrle, ambasador BiH u Austriji.

“Pritvor može trajati 14 ili 15 dana. Ja sam se dva puta susreo sa Divjakom tokom dana i on je dobro, smiren je, raspoložen… Svi dokumenti koji su poslani iz BiH stigli su i predati su sudu u Beču”, kazao je Hrle.

U međuvremenu je Tužilaštvo BiH uputilo pravosuđu BiH zahtjev za izručenje Divjaka, zbog istrage koja se vodi u vezi s događajima u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu.

Zahtjev za izručenje Tužilaštvo BiH temelji na činjenicama da je donesena naredba za provođenje istrage protiv više osumnjičenih lica, da su ratni zločini koji su se desili u BiH, državi čije državljanstvo imaju osumnjičeni, u nadležnosti pravosuđa BiH.

“Milorad Barašin, glavni tužilac Tužilaštva BiH, razgovarao je s Harisom Hrlom, ambasadorom BiH u Austriji, te se interesovao za detalje u vezi s hapšenjem Divjaka. Tužilaštvo BiH pažljivo prati sva dešavanja koja se odnose na ovaj događaj, s obzirom da se radi o predmetu koji je u radu u ovoj instituciji”, navedeno je u saopćenju Tužilaštva BiH.

Jovan Divjak je uhapšen 3. marta na austrijskom aerodromu po Interpolovoj potjernici koju je Republika Srbija raspisala zbog optužbe da je učestvovao u događajima u Dobrovoljačkoj ulici 3. maja 1992. godine, kada se kolona Jugoslovenske narodne armije (JNA) povlačila iz grada, a kada je stradalo nekoliko osoba.

Za događaje u Dobrovoljačkoj ulici, Tužilaštvo Srbije vodi istragu i osumnjičeno je nekoliko državljana BiH, među kojima je, prema dostupnim informacijama, i Divjak.

Zbog događaja u Dobrovoljačkoj ulici, bio je prošle godine uhapšen i Ejup Ganić, bivši ratni član Predsjedništva BiH, na aerodromu u Londonu. Međutim, nakon nekoliko održanih ročišta, britanski sud je odbio zahtjev Srbije za njegovo izručenje, obrazloživši da se radi o zloupotrebi procesa i procedurama koje se koriste u “političke svrhe”.

Ganić je uhapšen na osnovu takozvane difuzne potjernice, a na osnovu čega je uhapšen Divjak, još uvijek se ne može tačno utvrditi.

“General Divjak nije uhapšen po crvenoj Interpolovoj potjernici. U evidencijama koje postoje u Ministarstvu sigurnosti BiH, odnosno Interpolu, ne postoji evidentirana potjernica na ime generala Divjaka”, kazao je Srđan Arnaut iz Ministarstva pravde BiH.

Arnaut dodaje da postoji mogućnost da je riječ o difuznoj potjernici, pojasnivši da su to “bilateralne potjernice gdje jedna država pošalje zahtjev drugoj državi, u ovom slučaju Republika Srbija Austriji”.

“Za takvu vrstu potjernica, difuzne, BiH ne može znati. U tom slučaju postupak i odlučivanje po takvoj potjernici je regulisano bilateralnim ugovorom između dvije zemlje, Srbije i Austrije”, kazao je Arnaut.

BiH je dostavila austrijskom pravosuđu dokumente kao što je nalaz Haškog tribunala i presuda iz Londona, koji se odnose na slučaj “Dobrovoljačka”.

Prema presudi suda u Londonu, kako kaže Arnaut, JNA je bila legitimna meta 1992. godine u Dobrovoljačkoj ulici i oni koji se nalaze na listi kao optuženi nisu napravili nikakav zločin.

U vezi s hapšenjem Divjaka, javnosti su se obratili Željko Komšić i Bakir Izetbegović, članovi Predsjedništva BiH.

Obojica su rekli da će Divjaku biti osigurana svaka vrsta pomoći, a Komšić je naglasio da se čuo s njim nakon hapšenja.

“On je smiren i dobro je. Traži i očekuje da se cijela stvar svede u pravne okvire i da se ne daje politički okvir cijelom slučaju. Moram da kažem da ovaj slučaj definitivno ima dimenzije političkog slučaja. U igri su organi vlasti iz Srbije, BiH ali i iz Austrije”, naveo je Komšić.

Najčitanije
Saznajte više
Napadač na novinara Mirzu Derviševića pravosnažno osuđen na tri mjeseca zatvora
Apelacioni sud Brčko distrikta pravosnažno je osudio Bojana Radovanovića na kaznu zatvora od tri mjeseca zbog nanošenja lake tjelesne povrede i ugrožavanja sigurnosti novinaru Mirzi Derviševiću.
Performans članova i članica Organizacionog odbora šeste Bh. povorke ponosa. Foto: Detektor
Performansom najavljen slogan “Ljubav je zakon“ ovogodišnje bh. povorke ponosa 14. juna
Performansom ispred Državnog parlamenta, Bh. Povorka ponosa pozvala je građane da se 14. juna pridruže u borbi za pravdu i ukazala na višegodišnji ignorantski i diskriminirajući pristup države prema pravima LGBTIQ+ zajednice.
U Kiseljaku ekshumirani posmrtni ostaci dvije žrtve