Srijeda, 19 Marta 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Željko Ivanović zvani Arkan optužen je da je učestvovao u zarobljavanju veće grupe muškaraca, te odvođenju i strijeljanju više od 1.000 muškaraca u Zemljoradničkoj zadruzi u Kravici 13. jula 1995. godine.

“Pitao sam ga zna li Arkana. Rekao mi je: ‘Znam ga dobro. Ako ga vidiš, reci mu da ga nikad nisam spomenuo ni u jednoj izjavi. On uopšte nije bio tu kad se to desilo’”, izjavio je svjedok Slobodan Radonja.

On je rekao da je sa zaštićenim svjedokom – čiji se identitet i sadržaj svjedočenja odlukom Suda ne smiju objavljivati – razgovarao u Kazneno-popravnom zavodu Kula, nakon što je pritvoren u avgustu 2008. zbog nedozvoljene proizvodnje i prometa drogom.

Radonja je izjavio da optuženog poznaje šest do sedam godina i da ga je upoznao dok je radio na građevini u Mokrom kod Pala.

“Nije se krio, izlazio je u kafiće. Rekao mi je da ga je policija tražila u njegovoj kući u Skelanima za neki ratni zločin”, naveo je svjedok.

Prema optužnici, Ivanović je bio pripadnik Trećeg voda iz Skelana, koji je bio u sastavu Drugog odreda Specijalne policije Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) Republike Srpske.

Odbrana je saopštila da više nema svjedoka, a nastavak suđenja zakazan je za četvrtak, 30. decembra.

M.T.

Najčitanije
Saznajte više
Veći broj optužnica za ratne zločine, predmetima Tužilaštva BiH obuhvaćena ubistva 1.800 osoba
Državno tužilaštvo je u prošloj godini podiglo 18 optužnica protiv 45 osoba za ratne zločine kojima je obuhvaćeno ubistvo više od 1.800 osoba, rečeno je na sjednici Visokog sudskog i tužilačkog vijeća Bosne i Hercegovine (VSTV BiH) na kojoj su predstavljeni izvještaji o radu pravosudnih institucija.
Dodik i Stevandić poručili da će nastaviti s provođenjem zakona koje je donijela NSRS
Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske (NSRS) Nenad Stevandić vratio se u Banjaluku iz Srbije iako je za njim te predsjednikom RS-a Miloradom Dodikom i premijerom entiteta Radovanom Viškovićem raspisana potjernica zbog neodazivanja na poziv Tužilaštva BiH za saslušanje. Jutros se s Dodikom sastao u Banjaluci, odakle su poručili da nastavljaju provoditi politike koje je usvojila Narodna skupština.
Direktor SIPA-e Darko Ćulum podnio ostavku
Potvrđena optužnica protiv Jure Čalušića za zločine u Odžaku