Utorak, 13 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Ekshumacijom žrtava, za koje se pretpostavlja da su civili bošnjačke nacionalnosti s područja Hadžića ubijeni 1992. godine, istražitelji INO-a BiH završili su pretraživanje ove masovne grobnice.

“Skeletni ostaci žrtava prevezeni su u Gradska groblja Visoko, gdje će biti izvršena sudskomedicinska obrada i uzimanje uzoraka za DNK analizu kako bi se utvrdio identitet žrtava”, kazala je Lejla Čengić, glasnogovornica INO-a BiH.

U Institutu navode da će u narednom periodu nastaviti s “pretraživanjem ovog područja, jer se u Hadžićima traga za još 113 nestalih osoba”.

Muhamed Musić, predsjednik Udruženja za traženje zarobljenih i nestalih osoba iz Hadžića, kazao je da su na ovom području od 1998. godine do danas pronađeni posmrtni ostaci 22 žrtve.

Istražitelji INO-a BiH započeli su i pretraživanje na lokalitetu Kaldrmica (općina Milići), gdje je do sada uočeno “najmanje 15 žrtava”.

“INO je otkrio novu masovnu grobnicu za koju se pretpostavlja da krije posmrtne ostatke srebreničkih žrtava iz jula 1995.”, naveo je Čengić.

Ekshumacija na lokalitetu Đurđevača počela je polovinom novembra, kada je uočena plitka grobnica s posmrtnim ostacima, dok će ekshumacija na lokalitetu Kaldrmica biti nastavljena u narednom periodu.

S.U.

 ———————————————————————————————–

Ovaj tekst je urađen kao dio projekta koji podržavaju građani SAD-a putem USAID-a u BiH. Za sadržaj ovog teksta je u potpunosti odgovoran BIRN i on ne mora nužno odražavati stavove USAID-a i Vlade SAD-a.

 

Najčitanije
Saznajte više
Dosjei Saveza logoraša BiH koji će biti digitalizirani. Foto: Detektor
Trajna zaštita dokaza o logorašima i žrtvama torture kroz digitalizaciju
Savez logoraša Bosne i Hercegovine krenuo je sa skeniranjem blizu 18.000 dosjea logoraša koje su prikupili od 1996. godine, kako bi arhiva koju imaju bila zaštićena i dostupna budućim generacijama, istraživačima i pravosudnim institucijama.
Termin ročišta po žalbama na presudu Dodiku će ovisiti od obimnosti predmeta
Više od mjesec dana nakon što su uložene žalbe na prvostepenu presudu kojom je Milorad Dodik osuđen na godinu dana zatvora, a Miloš Lukić oslobođen optužbe za nepoštivanje odluka visokog predstavnika, još uvijek se očekuje zakazivanje ročišta na kojem će izlagati žalbe, a advokati s kojima je razgovarao Detektor navode da se kod složenih predmeta često čeka više mjeseci na ročište.
Memić i ostali: Sastanci o gabaritima objekta investitora Malak Group
Razdvojen postupak za zločine u Zvorniku