Ponedjeljak, 14 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

U saopćnju Suda BiH stoji da je optužnica Tužilaštva BiH potvrđena u odnosu na tri tačke, dok je u vezi s četiri tačke odbijena.

Slavku Laloviću se na teret stavlja da je pomagao u vršenju nasilja nad nezakonito zatvorenim civilima u Osnovnoj školi “Miladin Radojević” u Kalinoviku, tako što je kao stražar u tom zatvoru dozvoljavao ulazak vojnicima koji su maltretirali civile.

Kako smatra Državno tužilaštvo, u augustu 1992. godine Lalović je kao rezervni policajac SJB-a Kalinovik i stražar u školi “Miladin Radojević” primjenjivao mjere zastrašivanja i terora.

U optužnici se također navodi da je Lalović u istom mjesecu te godine dvojici vojnika Vojske Srpske Republike BiH dozvolio ulazak u prostoriju gdje su potom silovali jednu zatočenicu.

Lalović je uhapšen u maju ove godine, od kada se nalazi u pritvoru. Izjašnjenje o krivnji bi se trebalo zakazati u roku od 15 dana.

Sud BiH je 13. oktobra ove godine potvrdio i optužnicu protiv Milana Perića, Spasoje Dodera, Predraga Terzića i Aleksandra Cerovine, bivših pripadnika SJB-a Kalinovik, za učešće u zločinima nad nesrpskim stanovništvom s tog područja.

Nepravosnažnom presudom u decembru prošle godine, za učešće u nizu zločina na području Kalinovika, osuđeni su Ratko Bundalo, bivši komandant Taktičke grupe Kalinovik, i Neđo Zeljaja, nekadašnji komandir SJB-a Kalinovik. Bundalo je osuđen na 19 godina, a Zeljala na 15 godina zatvora.

D.Dž.
Najčitanije
Saznajte više
Pronađeni posmrtni ostaci u Mostaru
Na lokalitetu Šarića harem na području Mostara pronađeni su i ekshumirani posmrtni ostaci jedne osobe, saopćili su iz Tužilaštva Bosne i Hercegovine.
Na 30. godišnjicu srebreničkog genocida, u Potočarima ukopani posmrtni ostaci sedam žrtava
Komemoracijom u Memorijalnom centru Srebrenica, obilježena je 30. godišnjica genocida, dok su u mezarje Potočari ukopani posmrtni ostaci sedam osoba. Preživjeli i članovi porodica žrtava, brojne strane i domaće delegacije, poslali su poruke o važnosti usvajanja Rezolucije o Srebrenici, te priznavanja sudski utvrđenih činjenica u borbi protiv negiranja i ponavljanja zločina.
Ličina i ostali: Prostor za vojnike u Vatrogasnom domu
Poruka mira majki Srebrenice iz Memorijalnog centra