Ponedjeljak, 28 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

 Kovać je prvostepenom presudom izrečenom u julu 2009. proglašen krivim za ratne zločine nad civilima počinjene tokom 1993. u općini Vitez, te je osuđen na 13 godina zatvora.

Ovaj bivši zapovjednik Brigadne vojne policije Viteške brigade Hrvatskog vijeća obrane (HVO) je nepravosnažno osuđen za nezakonito zatvaranje civila bošnjačke nacionalnosti u prostorije kina i SDK-a u Vitezu, te za silovanje dviju zaštićenih svjedokinja A i B.

Apelaciono vijeće je uvažilo žalbu Odbrane na presudu, te ju ukinulo i odredilo ponovno održavanje suđenja, koje je počelo u maju ove godine.

Odbrana je u nastavku obnovljenog suđenja saslušala svjedoka Vladu Alilovića, sadašnjeg načelnika općine Vitez, koji je govorio o kriznim sastancima održanim u Vitezu prije izbijanja sukoba između Armije BiH (ABiH) i HVO-a 1993. godine.

Alilović je kazao da su na ovim sastancima gradski lideri raspravljali o tome kako da reaguju u slučaju da dođe do rata.

“Kovać nije bio prisutan na tim sastancima, koliko ja znam. Ipak, znam da je radio u policiji”, kazao je Alilović.

Sa ovim tvrdnjama složio se i svjedok Bruno Buzuk, koji je još dodao da optuženi nije imao ništa sa hapšenjima koja su obavljale snage civilne policije.

“Kovać nikada nije bio u poziciji da naredi zatvaranje civila. On je imao najniži čin. Nije imao ovlasti da donosi odluke”, ispričao je u sudnici Buzuk, te dodao da je u Vitezu vidio zatvorene civile, te da su im žene donosile hranu.

Odbrana je saslušala i Sulejmana Kavazovića, koji je 1993. godine bio zatočen u prostorijama SDK-a u Vitezu. Kavazović je u septembru 2008. godine svjedočio u korist Tužilaštva BiH, te kazao da je optuženi bio “glavni u Vojnoj policiji”.

Na ovom ročištu svjedok je rekao da su ga pripadnici HVO-a uhapsili kao civila, te da nikada nije čuo da je Ante Kovać bilo koga maltretirao.

Suđenje se nastavlja 23. jula 2010. godine.

Rob Miller
Najčitanije
Saznajte više
U Parizu otvoren spomenik žrtvama genocida u Srebrenici
Spomenik žrtvama genocida u Srebrenici otvoren je u petak na groblju Père Lachaise u Parizu, u okviru obilježavanja 30. godišnjice genocida.
Srabović i ostali: Potvrđeno 30 godina zatvora za zločine u Lukavcu
Apelaciono vijeće Suda Bosne i Hercegovine potvrdilo je prvostepenu presudu kojom su Zijad Srabović i još šest osoba osuđeni na ukupno 30 godina zatvora za zločine protiv civilnog stanovništva 1992. na području Lukavca.
Kampanje za Dodika plaćene iz budžeta entiteta
Ponovno odlučivanje o optužnici protiv Debevca, Mehmedagića i Pijuka
Podignuta optužnica za prijetnje sutkinji Seni Uzunović