Članak

Lalović i Škiljević: Izricanje presude 16. juna

9. Juna 2010.15:50
Po okončanju iznošenja završne riječi Odbrane Soniboja Škiljevića završen je i glavni pretres na ovom suđenju.

This post is also available in: English

Milorad Rašević, Škiljevićev branilac, zatražio je oslobađajuću presudu za svog branjenika.

“Smatram da ovo vijeće treba izreći oslobađajuću presudu jer navodni zločin mog branjenika uopšte nije dokazan”, rekao je Rašević.

Prema mišljenju Tužilaštva, Lalović i Škiljević su učestvovali u “udruženom zločinačkom poduhvatu” s ciljem progona i etničkog čišćenja nesrpskog stanovništva. Optužnica ih tereti za zločine u KPD-u “Butmir”, u kojem su bili zatvoreni muškarci, žene i djeca nesrpske nacionalnosti.

U optužnici stoji da je Radoje Lalović bio upravnik KPD-a od maja pa do kraja 1992., kada je Soniboj Škiljević, njegov dotadašnji zamjenik, preuzeo tu funkciju i obavljao je do kraja 1995. godine.

Elaboracijom svih pojedinih slučajeva pogibije i ranjavanja zarobljenika prilikom obavljanja radova, Odbrana je nastojala dokazati “netačnost tvrdnji iz optužnice”, te da su vojni organi uspostavili sistem radova za zarobljenike.

“Sve pogibije su se dešavale izvan KPD-a usljed odvođenja na radove od strane vojske, a po naređenju i odobrenju komande korpusa i nadležne službe bezbjednosti”, istakao je Rašević.

Odbrana također smatra da je dokazala da optuženi nisu krivi za nestanak osoba iz Kasindolske ulice, te da su, na dijelovima ročišta zatvorenim za javnost, pružili dokaze ko su stvarni krivci za to.

Ukupno 37 Bošnjaka i Hrvata iz Kasindolske ulice zarobljeno je 14. maja 1992. godine, te odvedeno u zatvor na Kuli, a potom u nepoznatom pravcu. Njihovi posmrtni ostaci pronađeni su 2007. godine u masovnoj grobnici na Romaniji.

Optuženi Škiljević je u završnoj riječi istakao kako smatra da u njegovim radnjama “nije bilo nečovječnog postupanja” te da se kompletna istraga vodila na “pogrešnim i netačnim činjenicama”.

“Mislim da na osnovu iskaza svjedoka i dokaza moje Odbrane možete zaključiti da sam svoj posao, i u situaciji rata i haosa, obavljao profesionalno. (…) Vjerujem da će i vaša odluka biti zakonita i pravična”, zaključio je Škiljević.

Suđenje Laloviću i Škiljeviću počelo je u martu 2009. godine.

This post is also available in: English