Ponedjeljak, 28 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Za Ikonićem je bila raspisana međunarodna potjernica, a u Americi je početkom prošle godine osuđen na godinu dana zatvora, nakon što je priznao da je prilikom useljenja u državu dao lažne podatke.

Federalni sud u Americi je osudio Ikonića jer nije naveo da je učestvovao u operacijama koje su srpska vojska i policija izvodile u Srebrenici u julu 1995. godine.

Državno tužilaštvo sumnjiči Ikonića da je 1995. godine komandovao jedinicom policije koja je djelovala uz Vojsku Republike Srpske (VRS) kao osiguranje na putevima oko Srebrenice.

U optužnici protiv Drage Nikolića, koji trenutno čeka izricanje presude pred Tribunalom u Haagu, stoji da je Ikonić bio komandant Druge čete s Jahorine.

Državno tužilaštvo je ove sedmice podiglo optužnicu protiv Duška Jevića zvanog “Staljin”, Mendeljeva Đurića zvanog “Mane” i Gorana Markovića, kojom se terete da su učestvovali u genocidu počinjenom u Srebrenici u julu 1995. godine.

Sva trojica se terete da su od 10. do 19. jula 1995. godine, zajedno s drugim pripadnicima vojske i policije Republike Srpske (RS), učestvovali u “sistemskom udruženom zločinačkom poduhvatu” s ciljem protjerivanja žena i djece, te ubijanja muškaraca Bošnjaka iz Srebrenice.

Prema navodima još nepotvrđene optužnice, Jević je u to vrijeme bio pomoćnik komandanta Specijalne brigade policije Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) RS-a i komandant Centra za obuku Jahorina, Đurić komandir Prve čete u tom centru, a Marković komandir Drugog voda Prve čete.

Najčitanije
Saznajte više
U Parizu otvoren spomenik žrtvama genocida u Srebrenici
Spomenik žrtvama genocida u Srebrenici otvoren je u petak na groblju Père Lachaise u Parizu, u okviru obilježavanja 30. godišnjice genocida.
Srabović i ostali: Potvrđeno 30 godina zatvora za zločine u Lukavcu
Apelaciono vijeće Suda Bosne i Hercegovine potvrdilo je prvostepenu presudu kojom su Zijad Srabović i još šest osoba osuđeni na ukupno 30 godina zatvora za zločine protiv civilnog stanovništva 1992. na području Lukavca.
Kampanje za Dodika plaćene iz budžeta entiteta
Ponovno odlučivanje o optužnici protiv Debevca, Mehmedagića i Pijuka
Podignuta optužnica za prijetnje sutkinji Seni Uzunović