Srijeda, 5 Februara 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
_
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Sud je pritvor odredio jer postoje “naročite okolnosti” koje ukazuju da bi osumnjičeni boravkom na slobodi mogao ometati krivični postupak uticajem na svjedoke i saučesnike.

Državno tužilaštvo smatra da “individualna odgovornost i saučesništvo osumnjičenog” proizlazi iz dokaza koje su dostavili Sudu i Odbrani, te da iskazi zaštićenih svjedoka – dostavljeni uz prijedlog za određivanje pritvora – potvrđuju osnovanu sumnju da je Dolić počinio ratni zločin protiv civilnog stanovništva.

Odbrana se protivila određivanju pritvora, istaknuvši da postoji mogućnost da osumnjičeni uloži jamstvo kako bi se branio sa slobode.

Tužilaštvo sumnjiči Dolića da je, kao pripadnik Hrvatskog vijeća obrane (HVO), u augustu 1993. godine počinio zločin nad Bošnjacima s područja općine Prozor. Osumnjičenog su pripadnici Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) uhapsili 20. oktobra ove godine.

Obrazlažući posebne uvjete za određivanje pritvora, Sanja Jukić, tužiteljica Tužilaštva BiH, kazala je da je žrtva silovanja nastanjena u naselju Varvari, općina Prozor, gdje živi i osumnjičeni, te je zbog toga “opravdan strah za tu svjedokinju”.

“Žrtvu silovanja osumnjičeni je prinudio na seksualni odnos upotrebom sile. Njegovim boravkom na slobodi bila bi ugrožena njena, ali i bezbjednost njene porodice”, kazala je Jukić.

Zlatko Milović, branilac osumnjičenog, kazao je da se iz iskaza svjedokinje koja je navodno silovana može utvrditi da osumnjičenog više nikada nije vidjela “nakon što je ovo proživjela”, te da se “ničega ne boji i da je spremna svjedočiti pred ovim sudom”.

“Djelo osumnjičenog je počinjeno sa još uvijek nepoznatim počiniocem, za kojim Tužilaštvo BiH traga. Boravkom na slobodi Dolić bi mogao utjecati i na saučesnika”, kazala je Jukić, istaknuvši da je riječ o teškom krivičnom djelu za koje je zaprijećena zatvorska kazna od najmanje deset godina.

“Grad Prozor je mjesto gdje su se desile velike tragedije. Osumnjičeni je učestvovao u tim radnjama i boravkom na slobodi mogao bi utjecati na ljude koji su se vratili u tu općinu, čime bi narušio međuljudske odnose”, kazala je Jukić.

Milović je istaknuo da je osumnjičeni bio upoznat sa onim što mu se stavlja na teret “još prije deset godina”, pitajući se “kakav je tu opravdani strah?”.

“Moj branjenik, da se osjećao krivim, mogao je pobjeći ima deset godina, a on nije uzeo ni državljanstvo Republike Hrvatske, na koje ima zakonsko pravo”, kazao je Milović, dodajući da je njegov branjenik “spreman ponuditi garancije, kao što je kuća njegovog oca, kao zalog da neće napustiti Prozor”.

Povezane vijesti
Saznajte više
Buljubašić i ostali: Mrtvi i ranjeni u Bogavićima i Škobaljima
Na suđenju za zločine na području Foče, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine izjavio je da je u napadu 19. decembra 1992. u selu Bogavići bilo mrtvih i ranjenih, te da su kuće paljene.
Suđenje za zločin u Bosanskom Brodu početkom marta
Suđenje bivšem pripadniku Hrvatskog vijeća obrane (HVO) Svjetlanu Kostadinoviću za zločin u Bosanskom Brodu počet će 5. marta, odlučeno je danas na statusnoj konferenciji u dobojskom Okružnom sudu.
Mlaćo i Cikotić: Dovođenje zarobljenika na ispitivanje
Bužimkić i ostali: Vidio da optuženi dolazi na ispitivanja