Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

U nastavku izvođenja materijalnih dokaza, Gojko Kličković, prvooptuženi za zločine u Bosanskoj Krupi, istakao je da su civilni organi u tom gradu izvjestan vremenski period jedini djelovali, zbog čega su, u skladu sa zakonima, mogli izdavati zahtjeve i uputstva vojsci i policiji.

“Ratno predsjedništvo ima pravo da traži od Stanice javne bezbjednosti (SJB) da obavi funkcije na terenu kako bi se organizovao civilni život opštine. (…) Također je izdavao i propusnice o kretanju jer je to bio jedini organ koji je djelovao u opštini”, objasnio je Kličković prilikom predočavanja nekoliko materijalnih dokaza iz 1992. godine.

Gojko Kličković, Mladen Drljača i Jovan Ostojić terete se, između ostalog, za ubistva, deportacije, zatvaranja, mučenja, silovanja, te lišavanje prava na pravično i nepristrasno suđenje nesrpskog stanovništva s područja Bosanske Krupe tokom 1992. godine.

Prvooptuženi Kličković je rekao da su civilni organi vlasti u Krupi postupali u “skladu sa zakonima”, te da nisu imali “efektivnu kontrolu”, s čime se nije složilo Tužilaštvo BiH.

“Učešće Ratnog predsjedništva u izdavanju propusnica ukazuje na ekstreman stepen kontrole koju su imali. Ratno predsjedništvo je bilo unilateralni paralelni organ koji je upravljao vojnim pitanjima, te imao moć i donosio odluke”, rekao je tužilac Philip Alcock.

Kličković je predočio i izjave o stvarima otuđenim od strane “Zelenih beretki”, iz kojih se, kako je objasnio, vidi da su i “pošteni Bošnjaci i Hrvati pljačkali imovinu Srba na lijevoj obali rijeke Une”.

“Nisam se branio od 300 ljudi u Arapuši, nego 280.000 onih koji su dolazili s lijeve obale Une. Oni su nas napali, a mi nikada nismo prešli na tu stranu rijeke“, rekao je Kličković.

“Zelene beretke” su bile samoorganizovane paravojne formacije koje su formirane početkom rata u BiH.

Prvooptuženi je dalje dodao da Privremeni vojni sud u Jasenici nije osnovan kako bi procesuirao nesrpsko stanovništvo na tom području, nego “Srbe koji su bježali iz jedinica, bavili se nečasnim poslovima…”.

U optužnici stoji da su pred Privremeni vojni sud u Jasenici tokom aprila i maja 1992. godine izvođeni zatočenici i ispitivani, te “nasumično optuživani”, nakon čega je određeni broj njih pušten na slobodu, dok su drugi prebačeni u Osnovnu školu “Petar Kočić” u Bosanskoj Krupi. Drugooptuženi Drljača, kako stoji u optužnici, bio je predsjedavajući sudija pred tim sudom.

Nastavak suđenja je zakazan za utorak, 6. oktobar 2009. godine.

Povezane vijesti
Saznajte više
Patković: Svjedok navodi da je Rajić podlegao od povreda u pucnjavi
Na suđenju Šerifu Patkoviću za zločin na području Dusine, kod Zenice, svjedok Državnog tužilaštva je rekao da je Željko Rajić podlegao od povreda zadobijenih u pucnjavi, za razliku od izjave iz istrage u kojoj stoje drugi navodi.
Zukanović i ostali: Negirali krivnju za zločine u Hrasnici
Enes Zukanović i još devetorica optuženih izjasnili su se da nisu krivi za ratne zločine na području ilidžanskih naselja Hrasnica, Sokolović-Kolonija i Butmir od maja 1992. do oktobra 1995. godine.
Nanić i Kudelić: Vještak pojasnio ulogu komandira Vojne policije
Duraković: Čuo za stradanje starca i žena u Trpinju
Avdičević i ostali: Čuo da je zarobljenika ubio bezbjednjakov brat
Kadrić i ostali: Mrčo ga tukao dok nije pao