Utorak, 1 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4

Velimir Kenjić, svjedok Odbrane Radoja Lalovića, bio je do aprila 1992. godine na redovnom odsluženju zatvorske kazne na Kuli. Prema njegovom iskazu, 6. aprila te godine svim zatvorenicima je rečno da su slobodni.

“Trebao sam da budem u zatvoru još možda do maja i onda da idem na uslovni otpust. Međutim, 6. aprila 1992. godine je došao dežurni Ranko Tešanović i svim osuđenicima rekao da mogu ići kući. Kako meni ne bi propalo to vrijeme do uslovnog otpusta, javio sam se Vladi Vasiljeviću, koji je bio električar i rekao mi je da dođem da hranimo kokoši”, ispričao je svjedok.

Kenjić je ostao u zatvoru na Kuli, koji je, kako smatra Tužilaštvo BiH, 1992. godine funkcionisao kao zatočenički logor za civile nesrbe. Svjedok se prisjetio grupe koja je dovođena na rad u bravarsku radionicu.

“Pomagali su nam pritvorenici u radionici, njih četiri ili pet. Znam da su dobivali doručak, marendu, ručak i večeru. Marendu su dobivali dok su bili u radionici. Nekad je to bila salama, nekad konzerva, narezak ili slično”, kazao je Kenjić, istaknuvši da se ne može sjetiti kada su pritvorenici radili.

Za prisilna zatvaranja, držanje u nehumanim uslovima i prisiljavanje na rad, pred Sudom BiH terete se Radoje Lalović i Soniboj Škiljević.

Prema optužnici, Lalović je do kraja 1992. godine bio upravnik na Kuli, a Škiljević njegov zamjenik, da bi od decembra 1992. do kraja 1995. godine i sam obavljao funkciju upravnika.

Drugi svjedok Odbrane bio je Fadil Kreho, upravnik Kazneno-popravnog doma na Kuli do aprila 1992. godine.

“Otišao sam kući za vikend i nisam se više mogao vratiti na Kulu. Nisam odlazio gore nekad do kraja aprila ili u maju 1992. godine, kada sam otišao ali mi nisu dali da uzmem svoje lične stvari”, kazao je svjedok te dodao da je na Kuli zatekao stare radnike, ali i neke nove.

Kreho je kazao da ne zna šta se dešavalo na Kuli, niti ko je bio upravnik. Također je dodao da su predratni zatvorenici, tokom izdržavanja kazne, radili “u kamenolomu, ugostiteljstvu, trgovini, na farmi koka nosilja i slično”, ali su za to dobijali materijalnu naknadu.

Nastavak suđenja zakazan je za 10. septembar 2009. godine.

Najčitanije
Saznajte više
Podignuta optužnica protiv Ranka Debeveca i Osmana Mehmedagića godinu i po od hapšenja
Protiv suspendovanog predsjednika Državnog suda Ranka Debeveca i bivšeg direktora Obavještajno-sigurnosne agencije Osmana Mehmedagića Tužilaštvo Bosne i Hercegovine podignulo je optužnicu godinu i pol dana nakon njihovog hapšenja.
Lučić i ostali: Revizija pokazala nedostatke u trošenju reprezentacije i korištenju vozila
Na suđenju bivšem ministru za ljudska prava i izbjeglice Milošu Lučiću i ostalima za zloupotrebu položaja, svjedoci Tužilaštva Bosne i Hercegovine govorili su o nedostacima i neuobičajenim situacijama koje su utvrdili prilikom revizija poslovanja u vezi sa troškovima reprezentacije i korištenja službenih vozila.
Uložene žalbe na presudu Draganu Šojiću