Petak, 9 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Odbrana Gorana Viškovića, koji je s Predragom Bastahom optužen za zločine u Vlasenici, uložila je još deset materijalnih dokaza kojima nastoji dokazati da je tokom 1992. godine postojao oružani sukob između Armije BiH i Vojske Republike Srpske (VRS) u ovom dijelu istočne Bosne.

Višković i Bastah su, prema optužnici, učestvovali u hapšenju, zatvaranju, protjerivanju i ubistvima Bošnjaka iz Vlasenice u toku 1992. godine, dok su bili u službi vojnih i policijskih struktura Republike Srpske.

Branilac Rade Golić je uložio nekoliko dokumenata Štaba Teritorijalne odbrane (TO) Tuzla iz ljeta 1992. godine, kojima je nastojao pokazati “organizacionu strukturu Armije BiH” na teritoriji Vlasenice.

“Relevantnost ovih dokumenata je postojanje građanskog rata i pripreme strana za ovaj rat – naoružavanje suprotne strane”, kazao je Golić, te dodao da se u dokumentima navodi da je u Vlasenici tada bilo 1.715 boraca Armije BiH.

Odbrana je uložila i nekoliko dokumenata na ime Veiza Bjelića, među kojima su podaci iz vojne evidencije i pristupnica Hrvatskoj stranci prava (HSP).

Tužilaštvo BiH je osporavalo ove dokaze, ističući da “nisu relevantni za ovaj postupak”.

“Mi još uvijek razmišljamo da pozovemo Veiza Bjelića da svjedoči u dodatnom postupku”, kazao je branilac Golić.

Bjelić je, kao bivši pripadnik TO-a Vlasenica, osuđen je na šest godina zatvora, nakon što je s Tužilaštvom BiH postigao sporazum o priznanju krivice zbog ratnog zločina počinjenog protiv civila i ratnih zarobljenika tokom 1992. i 1993. godine u Vlasenici.

Dva svjedoka koja je Odbrana planirala saslušati na ovom ročištu nisu se pojavila, jer su, kako je pojasnio advokat Todor Todorović, “dobili telegram za 6. juli”. Oni će biti saslušani na jednom od narednih ročišta.

Nastavak suđenja zakazan je za 2. juli 2009. godine.

Najčitanije
Saznajte više
Logoraši iz Hadžića traže brže procesuiranje ratnih zločina i pronalazak 51 nestale osobe
Preživjeli iz Hadžića se uoči 33. godišnjice zločina prisjećaju trauma iz logora i traže procesuiranje odgovornih te pronalazak 51 nestalog logoraša.
Sud u Livnu nakon tri godine kašnjenja ispoštovao odluku Ustavnog suda o predavanju nekretnine u posjed
Općinski sud u Livnu je nakon 13 godina pravnog procesa i tri godine od presude Ustavnog suda Bosne i Hercegovine predao u posjed nekretninu kompaniji “Best“ iz Travnika čiji vlasnik, uprkos presudama sudova, godinama nije mogao ući u svoj posjed.