Utorak, 1 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Marinko Miljević, bivši pripadnik Vojne policije, posvjedočio je kako su civili koji su bili u školi u mjestu Velagići kod Ključa – “jednostavno pobijeni”.

“Navečer su stigli autobusi da te muškarce, muslimane, iz škole voze u Ključ. Kada su izvedeni iz škole, čovjek čijeg se imena ne mogu sjetiti, ali je bio plav i imao bradu, jednostavno ih je pobio. Prije njih su dvojica koju su zvali ‘Kumovi’ ispitivali i ubili nekoliko osoba”, objasnio je Miljević, koji je iskaz dao u korist Tužilaštva BiH.

Ovaj svjedok je dodao da je izvjesni Goran Amidžić, tadašnji komandir, pokušao spriječiti ubistvo civila, te je rekao da su izvršioci zločina bili u “vojnim uniformama”.

Vinko Kondić, Boško Lukić i Marko Adamović terete se da su tokom 1991. i 1992. godine sudjelovali u organizovanju grupe ljudi i podstrekavanju na genocid, zločine protiv čovječnosti i ratne zločine.

U optužnici stoji da se 1. juna 1992. godine određeni broj muškaraca s područja Mjesne zajednice Velagići odazvao pozivima da se jave na punkt u tom mjestu, nakon čega su ih pripadnici Vojne policije zatvorili u prostorije stare osnovne škole.

U večernjim satima tog dana, pripadnici Vojne policije su istjerali muškarce i strijeljali ih, prilikom čega je ubijeno najmanje 78 osoba.

“Došla su dva kamiona i bager, te su ih potovarili i odveli prema Laništu. Bilo je priča da su neki preživjeli, ali ne znam”, pojasnio je Miljević i dodao da su pripadnici Vojne policije nakon tog događaja pozivani u Centar službi bezbjednosti (CSB) u Banjoj Luci.

Željko Radojčić, drugi svjedok Tužilaštva, koji je tokom 1992. godine bio pripadnik rezervne policije iz Ključa, kazao je da je u tom periodu načelnik Stanice javne bezbjednosti (SJB) bio prvooptuženi Kondić.

Ovaj svjedok je rekao da je prilikom obavljanja zadatka na punktu u Velagićima vidio grupu muškaraca, da bi istog dana, ne preciziravši kada, čuo za ubistva njemu nepoznatih osoba.

“Čuo sam da su drugi policajci među sobom pomenuli tog istog dana, ali navečer, da su bila neka ubistva, ali ne znam da li je riječ o istim ljudima koje sam vidio”, objasnio je Radojčić.

Nastavak suđenja zakazan je za srijedu, 13. maja 2009. godine.

Najčitanije
Saznajte više
Domaće institucije trebaju preuzeti veću odgovornost u procesu pronalaska nestalih
Traganje za nestalim osobama je investicija u budućnost, a Bosna i Hercegovina treba osnažiti svoje kapacitete i osamostaliti se na putu ka pronalasku onih za kojima se više od tri decenije nakon ratnih sukoba traga, rečeno je tokom panel-diskusije o potrazi za nestalim.
Dijeljenje provjerenih činjenica o genocidu kao očuvanje sjećanja na Srebrenicu
Memorijalni centar Srebrenica je, povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida, objavio publikaciju “Naša priča, naše obećanje“ u kojoj su navedene informacije o historijskom kontekstu pada Srebrenice i genocidu počinjenom u zoni koju su Ujedinjene nacije proglasile sigurnom.